Kremna Antik Kenti Kimdir?

Kremna Antik Kenti haberleri, Kremna Antik Kenti'ne ait son dakika haberleri ve Kremna Antik Kentine dair bilgilerini bu sayfadan takip edebilirsiniz

Kremna Antik Kenti Haberleri

Kremna Antik Kenti Nerede? Kremna Antik Kenti hakkında önemli bilgiler ve haberler

Kremna Antik Kenti, Türkiye'nin Burdur ilinde, Bucak ilçesinin Çamlık Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Aksu Vadisi'ne hâkim bir tepe üzerine kurulan kent, MÖ 6. yüzyılda Solymoslular tarafından kurulmuştur.

Kremna, MÖ 4. yüzyılda Büyük İskender tarafından fethedilmiş ve Makedonya hakimiyetine girmiştir. MÖ 2. yüzyılda Roma hakimiyetine giren kent, Roma döneminde önemli bir ticaret merkezi olmuştur.

Kremna, Bizans döneminde de önemli bir yerleşim yeri olarak varlığını sürdürmüştür. 12. yüzyılda Selçuklular tarafından fethedilen kent, 13. yüzyılda Mengücekoğulları'nın eline geçmiştir. 14. yüzyılda Osmanlılar tarafından fethedilen kent, Osmanlı döneminde önemini yitirmiştir.

Kremna Antik Kenti'nde yapılan kazılarda, tiyatro, agora, bazilika, hamam, kilise ve sarnıç gibi yapılar ortaya çıkarılmıştır. Kentin tiyatrosu, Helenistik dönemde inşa edilmiş ve Roma döneminde restore edilmiştir. Tiyatro, 10.000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

Kremna Antik Kenti'nin agorası, kentin merkezinde yer almaktadır. Agora, ticaret ve sosyal etkinlikler için kullanılmıştır.

Kremna Antik Kenti'nin bazilikası, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Bazilika, üç neflidir ve apsisi güney yönündedir.

Kremna Antik Kenti'nin hamamı, Roma döneminde inşa edilmiştir. Hamam, soğukluk, ılıklık ve sıcaklık olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.

Kremna Antik Kenti'nin kilisesi, Bizans döneminde inşa edilmiştir. Kilise, bazilika planlıdır ve apsisi batı yönündedir.

Kremna Antik Kenti'nin sarnıcı, Roma döneminde inşa edilmiştir. Sarnıç, su depolamak için kullanılmıştır.

Kremna Antik Kenti, ziyaretçilerine antik döneme ait zengin bir kültürel miras sunmaktadır. Kent, her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

Kremna Antik Kenti: Türkiye'nin Gizemli Tarihi Mirası
Burdur Gündem haberleri

Kremna Antik Kenti: Türkiye'nin Gizemli Tarihi Mirası

Kremna Antik Kenti, Türkiye'nin Burdur ilinde bulunan ve Psidia bölgesinin en önemli kentlerinden biridir. Helenistik, Roma, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait kalıntılara ev sahipliği yapan kent, her yıl yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

MAKÜ Rektörü Dalgar, Kremna Antik Kenti'ni ziyaret etti
Burdur Gündem haberleri

MAKÜ Rektörü Dalgar, Kremna Antik Kenti'ni ziyaret etti

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile MAKÜ tarafından kazı çalışmaları devam eden Kremna Antik Kenti'ni ziyaret etti.

Kremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı
Bucak Gündem haberleri

Kremna Antik Kenti'nde Kazı Çalışmaları Başladı

Burdur Bucak'ta Psidia'nın önemli zenginliklerinden biri olan Kremna gün yüzüne çıkıyor.

Bucak Kremna Antik Kentinde uçurtma şenliği
Bucak Etkinlik haberleri

Bucak Kremna Antik Kentinde uçurtma şenliği

Burdur'un Bucak ilçesinde miniklerin ve çocuk gelişimi öğrencilerinin katılımıyla uçurtma şenliği düzenlendi.

Tarihi Kentte 2000 Yıl Sonra Tekrar Meclis Toplanıyor
Bucak Gündem haberleri

Tarihi Kentte 2000 Yıl Sonra Tekrar Meclis Toplanıyor

Bucak Çamlık köyü sınırları içerisinde bulunan uçurumlar kenti Kremna’da 2000 yıl aradan sonra Meclis toplanıyor. Bucak Belediye Meclisi 7 Ağustos’ta Kremna Antik Kentinde toplanacak.