Şüphe ve kuşku toplumsal bağları zayıflatıyor!

Bir toplumda güvenin azalması şüpheci ve endişeli bireyleri artırıyor!

Şüphe ve kuşku toplumsal bağları zayıflatıyor!

Günümüzde toplumda her geçen gün artan şüphe ve kuşku, bireylerin güven duygusunu zedeliyor ve toplumsal bağları zayıflatıyor.

Bu olgunun temel nedenlerini ve sonuçlarını değerlendiren Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, bir toplumda güvenin azalmasının şüpheci ve endişeli bireylerin artmasına neden olduğunu vurguladı. Ebeveynler tarafından yetiştirilme tarzına işaret eden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Çocukluk yıllarında hayatın tehlikelerle dolu olduğu öğretilerek yetiştirilen kişiler, insanlara güven duymayı unutur, şüpheci ve kuşkucu bireyler haline dönüşürler.” dedi.

Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı: “Güvensizliğin doğurduğu şüphe ve kuşku durumu komşuluk, dostluk gibi sosyal ilişkileri zedelemekte, bireylerde korku ve öfke uyandırmakta, toplumsal iş birliğinin, huzur ve refahın gerçekleşmesine engel olmaktadır.”

Üsküdar Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, toplumda artan şüphecilik olgusunu değerlendirdi.
Güvensizlikle yakından ilişkili…

Toplumsal yaşam içinde gözlemlenen şüphe ve kuşku gibi olayların güvensizlik olgusuyla yakından ilişkili olduğuna vurgu yapan Üyesi Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Bir toplumda güvenin azalması şüpheci ve endişeli bireylerin artmasına neden olur. Herkes başkaları için potansiyel bir tehlike olarak algılanır. Bu durumun yaygınlaşmasında etkili olan bir diğer neden ise sosyal değerlerden uzaklaşmadır. Değerlerde yoksunluk, sapma davranışların çoğalması, şüphe ve kuşku gibi durumların artmasına neden oluyor. Bu durumun sebepleri arasında bilinen bir başka neden ise ebeveynler tarafından yetiştirilme tarzı. Çocukluk yıllarında hayatın tehlikelerle dolu olduğu öğretilerek yetiştirilen kişiler, insanlara güven duymayı unutur, şüpheci ve kuşkucu bireyler haline dönüşürler.” dedi.

Paranoid kişilik bozukluğu olanlar herkesten şüphelenirler

Öte yandan bu durumun oldukça mühim bir psikolojik boyutunun da olduğunu ifade eden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Bazı kişilik yapıları bu duruma zemin hazırlar. Özellikle literatürde paranoid kişilik bozukluğu olarak tanımlanan kişiler, ellerinde yeterli kanıt olmadan çevresindeki herkesten şüphelenirler ve onlara karşı hiçbir şekilde güven duymazlar.” şeklinde konuştu.

Bazı medya içerikleri de korkuyu körüklüyor

Güven duygusunun belli dönemlerde insanlar arasında azalıp çoğaldığının gözlemlenebildiğini kaydeden Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, şöyle devam etti:
“Bu süreçte çift yanlı bir doğaya sahip olan iletişim teknolojileri de etkili oluyor. Modern dönemde kitle iletişim araçlarının sosyal alanda kişilerin düşünce ve davranışları üzerinde belirleyici rol oynadıkları biliniyor. Medyada, özellikle haberlerde ve haber programlarında yüksek oranda şiddet, istismar, gasp ve dolandırıcılık içeriklerinin üretilmesi bireylerin korkularını körükleyerek şüphe ve endişe duygularının gün yüzüne çıkmasına neden oluyor.
Hatta televizyon kanallarında daha fazla reyting alabilmek için yayınlanan cinayet ve kaza içerikli haberler, dizilerdeki şiddet sahneleri sadece ülke içinde bireylerin şüphe ve kuşku durumunu artırmakla kalmıyor, farklı ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyen turistlerin endişe duymalarına, eğitim için Türk üniversitelerini seçmek isteyen öğrenci ve velilerinin kararlarını bir kez daha gözden geçirmelerine neden oluyor. Başka bir sözle bu durum ülke imajını da olumsuz etkiliyor.”

Sosyal medyanın bilinçsizce kullanılması da etkili oluyor

Sosyal medyanın bilinçsizce kullanılmasının da toplumda kuşku ve şüphe durumlarının yaygınlaşmasına neden olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, “Özellikle sosyal medyada daha fazla okunmak ve takipçilerini artırmak için asılsız bilgi paylaşımları bu durumun tetikleyicisi olabilir. Bu durum da yine sosyal medyanın güvenirliğini ortadan kaldırıyor.” dedi.
Toplumsal bağlar üzerindeki etkileri

Toplumda şüphe ve kuşkunun yaygınlaşmasıyla birlikte insanların birbirlerine ve kurumlara olan güveninin azaldığını belirten Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, "Özellikle ilişkilerde hakim konuma gelen şüphe ve kuşku bir müddet sonra toplumun tüm benliğini sarmakta, sosyal değerleri ve toplumun ruhsal yapısını zedelemektedir. Toplumsal yaşam içinde bireyler yakın ilişki kurmakta sıkıntı çekerler karşılaştığı her durum ve bireyi sorgular pozisyonda olduğu için güven hissinden yoksun kalırlar. Bu durum özellikle bireylerin yaşamsal varlık alanlarında daha belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Nitekim güvensizliğin doğurduğu şüphe ve kuşku durumu komşuluk, dostluk gibi sosyal ilişkileri zedelemekte, bireylerde korku ve öfke uyandırmakta, toplumsal iş birliğinin, huzur ve refahın gerçekleşmesine engel olmaktadır.” diye konuştu.
Değerler eğitimi çok önemli ve gerekli

Şüphe ve kuşkunun artmasının etkilerini değerlendiren Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı, sözlerini şöyle tamamladı:
“Sosyal sermayenin ayrılmaz bir parçası olan güven duygusu, toplumsal ilişkilerin temelinde bulunan çok önemli bir kaynak. Toplumsal güven düzeyinin yüksek olduğu toplumlarda ise ekonomik kalkınma gerçekleşiyor. Demokratik süreçler daha sorunsuz işliyor ve bireyler daha yüksek düzeyde mutluluk ve tatmin yaşıyor. Toplumun fertleri ve kurumları arasındaki güvensizlik ise bütüncül yapının bozulmasına neden oluyor. Toplumsal yaşam içinde güvenin sağlanmasında sosyal değerlerin çok önemli bir yeri var. Zira sosyal değerler, toplumda, fertler arasında uyum ve güven ortamının oluşmasını sağlayan, kutuplaşmaları önleyen, kaynaştırıcı faktörler. Dürüstlük, açıklık, tutarlılık, sadakat, yakınlık, bağlılık, tahmin edilebilirlik gibi pek çok değer toplumda güven tesis eden ilişkileri kurma konusunda etik bir temel teşkil ediyor. Bu anlamda değerler eğitimi çok önemli ve gerekli. Öte yandan adaletin tesis edilmesi, toplumda güven düzeyinin yükseltilmesi sürecinin vazgeçilmez öğelerinden biridir.”

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Haber - Burdur'da Jandarma Affetmiyor!
Burdur

Burdur Haber - Burdur'da Jandarma Affetmiyor!

Burdur İl Jandarma Komutanlığı, genel asayiş olaylarının önlenmesi ve suçluların yakalanmasına yönelik yoğun çalışmalar yürüttü. 30 asayiş olayı çözüldü, 42 şüpheli yakalandı. JASAT tarafından 5 aranan şahıs da yakalanarak tutuklandı.

Burdur Haber - Burdur'da Uyuşturucu ve Kaçakçılığa Darbe! 26 Şüpheli Yakalandı
Burdur

Burdur Haber - Burdur'da Uyuşturucu ve Kaçakçılığa Darbe! 26 Şüpheli Yakalandı

Burdur İl Jandarma Komutanlığı, uyuşturucu ve kaçakçılıkla mücadele kapsamında 11-21 Şubat 2024 tarihleri arasında 23 operasyon gerçekleştirdi. Operasyonlarda 30 gram eroin, 14 gram bonzai ve diğer uyuşturucu maddeler ele geçirildi. 26 şüpheliden 9'u serbest bırakıldı, 5'i tutuklandı.

Burdur Haber - Burdur'da Jandarmadan Kaçakçılığa Sert Darbe
Burdur

Burdur Haber - Burdur'da Jandarmadan Kaçakçılığa Sert Darbe

Burdur İl Jandarma Komutanlığı, 1 Ocak - 31 Ocak 2024 tarihleri arasında yaptığı çalışmalarda 18 ayrı faaliyette 26 şüpheliyi yakaladı.

Burdur'da şüpheliler yakalandı Bakın kaç kişi cezaevini boyladı
Burdur

Burdur'da şüpheliler yakalandı Bakın kaç kişi cezaevini boyladı

Burdur İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, 11-21 Kasım 2023 tarihleri arasında yapılan çalışmalarda 5 hükümlü şahsı yakalayarak adli makamlara sevk etti. Şüpheli şahıslar sevk edildikleri adli makamlarca tutuklandı.

Burdur'da defineciler yakayı ele verdi 2 şüpheli enselendi
Burdur

Burdur'da defineciler yakayı ele verdi 2 şüpheli enselendi

Burdur İl Jandarma Komutanlığı tarafından gerçekleştirilen operasyonda, tarihi eser kaçakçılığı yaptığı tespit edilen 2 şüpheli yakalandı.

Yemek kuryesinin motosikletini çalıp Burdur'da satmaya kalktı
Burdur

Yemek kuryesinin motosikletini çalıp Burdur'da satmaya kalktı

Isparta'da yemek siparişi götüren bir kuryenin motosikleti çalındı. Motosikletin sosyal medya üzerinden Burdur'da satışa çıkarıldığı belirlendi.