Yılanlar hangi renkten kaçar

Sıcak havalarda yılanlar, evlere ve insanlara daha yakın bölgelerde görülmeye başlar. Peki, yılanları evden nasıl uzak tutabiliriz? Detaylar burada...

Sıcak havalarda yılanlar, yerleşim yerlerine ve insanlara daha yakın bölgelerde sıkça görülmeye başlandı. Yılanları evden uzak tutmak için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Özellikle belirli renklerin yılanları uzak tuttuğu belirtiliyor.

Yılanları Evden Nasıl Uzak Tutabiliriz?

Yaz aylarında havaların ısınmasıyla birlikte birçok canlı yerleşim yerlerine daha yakın bölgelerde görülmeye başlar. Kurak alanlarda ve yazlık bölgelerde sıkça rastlanan yılanlar, büyükşehirlerde bile yol ortasında görülebilmektedir. Peki, yılanları evden nasıl uzak tutarız? Yılanların korktuğu renk hangisidir?

Mavi ve Beyaz Evlerin Sırrı Ortaya Çıktı

Turizm cenneti olan birçok bölgemizde bazı evlerin mavi ve beyaz olması sadece estetik bir durum olarak görülmüştür. Ancak bu renklerin seçilmesinin arkasında önemli bir işlev bulunmaktadır.

Akrep ve Yılanları Uzak Tutuyor

Dünyada ve Türkiye’de, mavi pencereli beyaz evleriyle tanınan meşhur yaz evlerinin sırrı nihayet ortaya çıktı. 1974 imar planlarına göre iki katlı yapılan bu evlerin beyaza boyanması, sıcak iklim nedeniyle evlerin içerisinin serin kalmasını sağlamaktadır. Kapıların, pencerelerin hatta yol kenarlarının maviye boyanmasının nedeni ise akrep ve yılan gibi haşerelerin bu renkleri "ateş" olarak görüp evlere girmeyeceğine inanılmasıdır.

evyılanTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.