Diyanet Birlik-Sen Genel Merkezi Sorunlara Çözüm Arıyor

Diyanet Birlik-Sen Genel Merkezi tarafından yapılan açıklamada, ' Sorunlar çözüme kavuşturuluncaya kadar mücadele etmekte kararlıyız ' ifadelerine yer verildi. İşte detaylar...

SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULUNCAYA KADAR MÜCADELE ETMEKTE KARARLIYIZ.

Diyanet İşleri Başkanlığında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 86 maddesi kapsamında (asilde aranan tüm şartları taşıyan) görev yapan İmam-Hatip ve Müezzin Kayyımlar görev yapmaktadır.

Haftalık izin hakları var kullanamazlar, hastalanıp rapor alsalar kullanamazlar. Kullandıkları takdir de çalıştıkları gün sayısı kadar ücret aldıkları için eksik ücret alırlar, o zaman da aldıkları para pul olmaktadır.

Vekil din görevlilerinin ücretleri şu anda 12-13 bin Tl bandındadır. Vekil din görevlileri bu parayla kiramı ödesin, çay şekermi, makarna bulgurmu alsın, yoksa çocuklarına kitap defter kalem mi alsın. Bunları almak için şehire ailesiyle indiğinde 85 model Reno arabasına azıcık gazmı, çocuklarına birer ısırımlık çikolatamı alsın. Vekil personele, Geçici Kur'an Kursu Öğreticilerine Anayasanın 55 maddesinde belirtildiği şekliyle sosyal devlet anlayışımız gereği asgari ücretin altında asla ücret ödenmemeli, hakettikleri emek ve alınterlerinin karşılığı olan ücret ödenmelidir.

Bunun yanında sendika olarak 3600 ek gösterge, Yaz Kursları, kadrolu ve sözleşmeli personelin atama ve nakil sorunları, haftalık ve yıllık izinlerin kullanılmasın da yaşanan sıkıntılar, Kur'an Kursu Öğreticilerimizin, Daire personelinin, Murakıp, GİH, yardımcı hizmetler ile Destek personellerinin proplemleri, diyanet personeline ülkemiz genelinde yapılan sözlü ve fiili saldırılar ile sendikal faaliyetlerde ki ayrımcı ve ayrıştırıcı tavırların hepsi gündemimizde bulunmaktadır. Sendika olarak gündemimizi yakinen takip ediyoruz. Bunların çözümü için gecemizi gündüzümüze katarak çözüme kavuşması, kavuşturulması için mücadelemize devam ediyoruz.

Diyanet Birlik-Sen sendikası olarak bizim işimiz gücümüz tüm unvanlarda görev yapan değerli meslektaşlarımızın sıkıntı ve sorunlarıyla hemhal olmak, çözümü için öneriler sunmak, onlara rehberlik yapmak, aynı zaman da onurlu bir sendikal mücadele vermektir. Bu anlayışımızdan asla taviz vermedik vermeyeceğiz.Biz sendika olarak her daim üyelerimiz ve meslektaşlarımızın hakkını aramak, haklının yanında haksızlığın karşısında durmayı kendimize bir görev saydık. Görevimiz ve mücadelemizden taviz vermeyeceğiz.

Kamuoyuna saygılarımızla.

Diyanet Birlik-Sen Genel Merkezi

sorunçözümDiyanet Birlik Senson dakikaTürkiyeBurdur

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.