15 bin metruk araç ekonomiye katkı sağlamak için satılacak

AK Parti'nin yeni düzenlemesi ile Yediemin Otoparklarında bulunan 15 bin metruk araç 5 yıl içinde satılacak. Araçlardan elde edilen gelirle borçlar ödenecek ve ekonomiye katkı sağlanacak.

AK Parti, Yediemin Otoparkları’nda bulunan yaklaşık 15 bin metruk aracın ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili yeni düzenlemeleri tamamladı. Bu düzenleme, buluntu ve trafikten men edilen araçları kapsayacak. Araçlar hızla satılarak borçlar ödenecek ve ekonomiye katkı sağlanacak.

Ekonomiye Kazandırma Planı
AK Parti, 9'uncu Yargı Paketini TBMM Başkanlığı'na sundu. Pakette, şu anda 15 bin civarında araç bulunan Yediemin Otoparkları'ndaki araçlara yönelik önemli düzenlemeler yer alıyor. Bu araçların hızla satılarak ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Buluntu ve Men Edilen Araçlar:
Yeni düzenleme, buluntu ve Karayolları Trafik Kanunu kapsamında trafikten men edilen araçları kapsayacak. Mevcut sistemde, buluntu olması veya Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafikten men edilerek alıkonulan ancak sahipleri tarafından 6 ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçlar Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce satılıyor. Ancak bu araçların vergi ve ceza gibi borçları nedeniyle satış süreci yıllarca sürebiliyor ve araçlar çürümeye terk ediliyor.

Teklif kapsamında şu adımlar izlenecek:

6 Aylık Bekleme Süresi:
6 aylık bekleme süresinin sonunda otoparklarda bekleyen araçların sicilinde bulunan satılamaz, devredilemez, haciz, ihtiyati haciz, rehin gibi şerhler için ilgili kurumlara, bu araçların satılacağı hususu bildirilip satış işlemlerine başlanacak.

Şerhlerin Kaldırılması:
Araçların üzerindeki tüm şerhler, ayrıca bir işleme gerek olmaksızın, satış tarihi itibarıyla kalkmış sayılarak, tescil kayıtları buna göre düzeltilecek.

Borçların Ödenmesi:
Satıştan elde edilen gelirden sırasıyla; muhafaza ve satış için yapılan giderler, aracın tanıtımına yarayan numaraların tespitine ve tamamlanmasına dair giderler ve vergi, resim veya harç gibi malın aynından kaynaklanan alacaklar ödenecek. Diğer borçların da ödenmesinden sonra kalan para, varsa araç sahibi için kamu bankasına yatırılacak. 5 yıl içinde araç sahibi çıkmazsa para Hazine'ye devredilecek.

son dakikaaraçsatılık otoTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.