15 bin metruk araç ekonomiye katkı sağlamak için satılacak

AK Parti'nin yeni düzenlemesi ile Yediemin Otoparklarında bulunan 15 bin metruk araç 5 yıl içinde satılacak. Araçlardan elde edilen gelirle borçlar ödenecek ve ekonomiye katkı sağlanacak.

15 bin metruk araç  ekonomiye katkı sağlamak için satılacak

AK Parti, Yediemin Otoparkları’nda bulunan yaklaşık 15 bin metruk aracın ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili yeni düzenlemeleri tamamladı. Bu düzenleme, buluntu ve trafikten men edilen araçları kapsayacak. Araçlar hızla satılarak borçlar ödenecek ve ekonomiye katkı sağlanacak.

Ekonomiye Kazandırma Planı
AK Parti, 9'uncu Yargı Paketini TBMM Başkanlığı'na sundu. Pakette, şu anda 15 bin civarında araç bulunan Yediemin Otoparkları'ndaki araçlara yönelik önemli düzenlemeler yer alıyor. Bu araçların hızla satılarak ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

Buluntu ve Men Edilen Araçlar:
Yeni düzenleme, buluntu ve Karayolları Trafik Kanunu kapsamında trafikten men edilen araçları kapsayacak. Mevcut sistemde, buluntu olması veya Karayolları Trafik Kanunu gereğince trafikten men edilerek alıkonulan ancak sahipleri tarafından 6 ay içinde teslim alınmayan veya aranmayan araçlar Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nce satılıyor. Ancak bu araçların vergi ve ceza gibi borçları nedeniyle satış süreci yıllarca sürebiliyor ve araçlar çürümeye terk ediliyor.

Teklif kapsamında şu adımlar izlenecek:

6 Aylık Bekleme Süresi:
6 aylık bekleme süresinin sonunda otoparklarda bekleyen araçların sicilinde bulunan satılamaz, devredilemez, haciz, ihtiyati haciz, rehin gibi şerhler için ilgili kurumlara, bu araçların satılacağı hususu bildirilip satış işlemlerine başlanacak.

Şerhlerin Kaldırılması:
Araçların üzerindeki tüm şerhler, ayrıca bir işleme gerek olmaksızın, satış tarihi itibarıyla kalkmış sayılarak, tescil kayıtları buna göre düzeltilecek.

Borçların Ödenmesi:
Satıştan elde edilen gelirden sırasıyla; muhafaza ve satış için yapılan giderler, aracın tanıtımına yarayan numaraların tespitine ve tamamlanmasına dair giderler ve vergi, resim veya harç gibi malın aynından kaynaklanan alacaklar ödenecek. Diğer borçların da ödenmesinden sonra kalan para, varsa araç sahibi için kamu bankasına yatırılacak. 5 yıl içinde araç sahibi çıkmazsa para Hazine'ye devredilecek.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak'ta genç adam evinde ölü bulundu
Bucak

Bucak'ta genç adam evinde ölü bulundu

Burdur'un Bucak ilçesinde akşam saatlerinde 31 yaşındaki genç adam evinde ölü bulundu.

Burdur elektrik kesintisi! 10 Mayıs Burdur elektrik kesintisi nerede yaşanacak?
Burdur

Burdur elektrik kesintisi! 10 Mayıs Burdur elektrik kesintisi nerede yaşanacak?

Burdur'da 10 Mayıs 2024 Cuma günü elektrik kesintisi var mı? Burdur ve ilçelerinde elektrikler kesilecek mi? Burdur'da yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..

Burdur'da Trafik Haftasında Ücretsiz İlk Yardım Dersleri
Burdur

Burdur'da Trafik Haftasında Ücretsiz İlk Yardım Dersleri

Burdur'da Trafik Haftası kapsamında vatandaşlara ücretsiz olarak ilk yardım eğitimi verildi. Eğitimde solunum yolu tıkanıklıkları, Heimlich manevrası gibi acil durumlarda yapılması gerekenler öğretildi.

CHP Grup Sözcüsü Özcan Duran ve Belediye Başkanı Hülya Gümüş Açıklama Yaptı
Burdur

CHP Grup Sözcüsü Özcan Duran ve Belediye Başkanı Hülya Gümüş Açıklama Yaptı

Bucak Belediyesi'nde geçtiğimiz hafta belediye binasına asılan borç pankartı ile ilgili CHP Grup Sözcüsü Özcan Duran ve Belediye Başkanı Hülya Gümüş açıklamalarda bulundu.

Bucak'ta Acil Kan Desteğine İhtiyaç Var! Hasta İçin Acil Kan Aranıyor!
Burdur

Bucak'ta Acil Kan Desteğine İhtiyaç Var! Hasta İçin Acil Kan Aranıyor!

Burdur'un Bucak ilçesinde tedavi olacak bir hasta için A RH+ kana ihtiyaç vardır. Kan vermek isteyenler için detaylar haberimizde...

Bucak'ta Kuzey Afrika Tozu Etkili Oldu
Burdur

Bucak'ta Kuzey Afrika Tozu Etkili Oldu

Burdur'un Bucak ilçesinde, Kuzey Afrika'dan gelen çöl tozu etkili oldu. Sabah kalkan vatandaşlar, havanın halini görünce şaşkınlık içinde kaldılar.