Zorunlu deprem sigortasında değişikliğe gidildi! İşte o değişiklik ve detayları...

Zorunlu deprem sigortası (DASK) uygulaması, yerini Zorunlu Afet Sigortası'na (ZAS) bırakıyor. ZAS sadece depremleri değil, sel, orman yangını gibi tüm doğal afetleri de kapsayacak. Zorunlu Afet Sigortası ile ilgili tüm detayları bu yazıda bulabilirsiniz.

Zorunlu deprem sigortasında değişikliğe gidildi! İşte o değişiklik ve detayları...

Türkiye'de zorunlu deprem sigortası (DASK) uygulaması, yerini Zorunlu Afet Sigortası'na (ZAS) bırakmaya hazırlanıyor. Meclis'ten geçmesi beklenen torba yasa kapsamında, ZAS artık sadece depremleri değil, sel, orman yangını gibi tüm doğal afetleri de kapsayacak. Bu yeni düzenleme, aboneliği olan tüm vatandaşları ilgilendiriyor.

DASK GENEL MÜDÜRÜ DETAYLARI AÇIKLADI
Türk Reasürans ve DASK Genel Müdürü olan Selva Eren, torba yasa kapsamında zorunlu deprem sigortasının yerine Zorunlu Afet Sigortası’na (ZAS) geçileceğini resmen duyurdu.

Eren, ZAS’ın yeni bir vergi uygulaması olduğuna dair kamuoyunda yanlış bir algı oluştuğunu dile getirerek, “ZAS’ın genel şartları ile vergi paketinin aynı torba yasa içinde yer alacak olması kafa karışıklığına neden oldu. Ancak ZAS’ın vergiyle yakından uzaktan herhangi bir alakası yok.” İfadelerini kullandı.

Eren açıklamasında ayrıca, ZAS’ın ilk üç yılında devlet desteği alacağını da vurgulayarak, “Bu yeni ürünle ilgili olası hasarlarda devlet destek sağlayacak. Buna koruma desteği de diyebiliriz. Bu açıdan değerlendirildiğinde, ZAS vatandaşların üzerinde ek bir maliyet oluşturmayacak, aksine çok kapsamlı bir poliçeyi devlet desteği ile almış olacaklar” şeklinde konuştu.

DASK kalkıyor yerine ZAS Geliyor
6 Şubat Depremleri ile birlikte ülkemizin yapı stokunun kötü olduğu ortaya çıktı. Bununla birlikte yeni önlemler ve hızla dönüşüm projeleri oluşmaya başladı. Daha önce doğal afetlere karşı önlem amaçlı yapılan sigorta DASK (Doğal Afet Sigortası) gelecek yıl içerisinde değişecek gibi görünüyor.

Yeni adı Zorunlu Afet Sigortası olacak
Doğal Afet Sigortaları Kurumu DASK’ın konut ve iş yerine yönelik deprem sigortası şartları değişiyor. Zorunlu Deprem Sigortasının yeni adı zorunlu afet sigortası ZAS olacak. Hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Konutun yanı sıra artık eşyalar da sigortalanacak.

6 Şubat depremlerinin ardından bölgedeki konutların yarıya yakını zorunlu deprem sigortası kapsamında olduğu için konut hasarlarının çoğunu DASK ödedi.

Nitekim son verilere göre DASK, deprem bölgesinde hasarlı 577 binden fazla konut için toplam 30 milyar liranın üzerinde hasar ödemesi gerçekleştirdi. Deprem, hem DASK tarafında hem de zorunlu deprem sigortasının üzeri için yaptırılan konut paket poliçelerindeki bazı sorunları ve eksiklikleri de ortaya çıkardı. Önümüzdeki günlerde DASK’taki değişiklikler yayımlanarak, kamuoyuna duyurulacak. ,

Neler Değişti ?
Yeni düzenlemeye göre zorunlu afet sigortası (ZAS) hem depremi hem de sel afetini kapsayacak. Eşyalar da artık sigorta kapsamında olacak. Teminat bedeli iki katına çıkacak. Şu anda 3 bin 16 lira olan metrekare teminat bedeli 6 bin liraya yükselecek. Teminatlar da enflasyona endeksli olarak her ay artacak. Yeni düzenleme ile teminat iki katına çıkıp, enflasyona endeksli olacağı için artık zeyilname sorunu diye bir sorun da yaşanmayacak. Yeni düzenlemenin Torba Yasa ile uygulamaya girmesi bekleniyor.

kaynak: Halk Tv

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

34 .Altınyayla Dirmil Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Çayır ağası Yasin Örskan Oldu. Yasin Örskan Kimdir.
Altınyayla

34 .Altınyayla Dirmil Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Çayır ağası Yasin Örskan Oldu. Yasin Örskan Kimdir.

Gelecek yıl yapılacak 2025 de yapılacak olan 34. Altınyayla Dirmil Altın Sipsi Yağlı Pehlivan Güreşlerinin Çayır ağası 3 milyon lira ile Yasin Örskan oldu. Çayır Ağası Yasin Örskan Kimdir

33 . Dirmil  Altın Sipsi yağlı Pehlivan güreşleri Başpehlivan Finalde İsmail Koç'u yenen Yusuf Can Zeybek oldu
Altınyayla

33 . Dirmil Altın Sipsi yağlı Pehlivan güreşleri Başpehlivan Finalde İsmail Koç'u yenen Yusuf Can Zeybek oldu

Yoğun Katılımın yaşandığı 33 . Dirmil Altın Sipsi yağlı Pehlivan güreşleri Başpehlivanı Kırkpınar Başpehlivanı Yusuf Can Zeybek oldu. Dirmil Güreşleri Başpehlivanı kim oldu.

Burdur Belediyeler Birliği personeller alacak! İşte o  personel Şartları
Burdur

Burdur Belediyeler Birliği personeller alacak! İşte o personel Şartları

Burdur Belediyeler Birliği personel alacak! İşte o kadro... Burdur Belediyeler Birliği tarafından personel alımı yapılacak. Peki başvuru evrakları neler? Başvuru şartları neler? Başvurular nereden ve nasıl yapılacak?

Bucak Çamlık 'da tarladaki Sebze ve meyveyi Dolu vurdu.Dolu
Bucak

Bucak Çamlık 'da tarladaki Sebze ve meyveyi Dolu vurdu.Dolu

Burdur ili Bucak ilçesi Çamlık köyü sahil mahallesinde meydana gelen dolu yağışında sebze ve meyvelar zarar gördü.

Tefenni Villas 9 Yaşında
Tefenni

Tefenni Villas 9 Yaşında

2015 Yılında Eko Turizm Konsepti ile açılan Tefenni’nin marka değeri Tefenni Villas açıldığı günden itibaren kendi geliştirerek bölgenin en önemli turizm tesisi olmuştur.

Burdur'da 3 Kaymakam ve 2 Vali Yardımcısını tayinleri çıktı
Burdur

Burdur'da 3 Kaymakam ve 2 Vali Yardımcısını tayinleri çıktı

Atanan kaymakam ve vali isim listesi 2024 Resmi Gazete'de yayımlandı. 2 Temmuz 2024 tarihli Resmi Gazete'de büyük değişiklikler yaşandı. Çok sayıda kaymakam ve valinin görev yeri değişti. Burdur'da Gölhisar ,Yeşilova ve Tefenni Kaymakamı tayin oldu