Türkiye'de kıt kanaat geçinen milyonlarca emekliye müjde geldi.

Emekli zammı ile birlikte ek ödemeler ve en düşük emekli aylık düzenlemesi ile alım gücü artacak.

Türkiye'de kıt kanaat geçinen milyonlarca emekliye müjde geldi.

Türkiye'de kıt kanaat geçinen milyonlarca emekliye müjde geldi. Emekli zammı ile birlikte ek ödemeler ve en düşük emekli aylık düzenlemesi ile alım gücü artacak.
Emekliye zam düzenlemesi için hükümet teknik ve bütçede kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından emekliler için bütçe sınırlarını sonuna kadar kullanılması talimatı verildi. SSK, Bağ- Kur ve emekli sandığı için düzenleme nasıl olacak? İşte hesaplanan rakamlara göre ek ödemeli kuruşu kuruşuna maaş listeleri…

Emekli maaşı düzenlemesi için Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e bütçe sınırlarını sonuna kadar kullanılması talimatı verdi.

Emekliler için bizim çok kıymetli olduğunu belirten Bakan Şimşek, emekliye zam düzenlemesi için kapsamlı çalışmalar gerçekleştiriyor.

Türkiye EYT yasası sonrası emekli sayısı 15 milyonu geçti. Öte yandan Merkez Bankası’nın sene sonu enflasyon beklentisi yüzde 65 oldu. Emekli aylıkları düzenlemesi nasıl olacak?

Orta Vadeli Plan’la Türkiye Yüzyılının ilk ekonomik temellerinin atılması ve bütçede yol haritasının belli olmasından sonra emekliye zam düzenlemesi için çalışmalar devam ediyor. Türkiye’de 15 milyonu aşkın emekli bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakan Vedat Işıkhan'a gerekli teknik çalışmayı tamamlaması yönünde, Bakan Şimşek'e de bütçe sınırlarının emekliler için sonuna kadar kullananılması talimatını verdi. Erdoğan, Ocak zammı için parolayı 'Vatandaşlar enflasyona ezdirilmeyecek' olarak belirledi.

Bakan Şimşek Temmuz ayından beri maaş zamlarının gerçek alım gücünü artırması için çalışmalarını gerçekleştiriyor. Şimşek, öncelikli hedefini artacak maaşların alım gücünü kalıcı olarak olumlu etkilemesi için enflasyonun belini kırmak olarak belirledi.

Sabah'ta yer alan habere göre; Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Merkez Bankası koordineli çalışarak enflasyonu tek haneye çekmeyi hedefliyor.

Bakan Şimşek ücret artışlarının alım gücüne doğrudan yansıması için öncelikle enflasyonun baskılanması gerektiği bilinciyle adımlar atıyor. Çünkü enflasyonun yüksek kaldığı bir ortamda ücret artışlarının alım gücüne etkisi sınırlı kalıyor.

Enflasyonda Temmuz ayından itibaren aylık bazda düşüş sürüyor. Temmuz'da vergi düzenlemelerinin kısa süreli etkisiyle yükselen enflasyon kademe kademe düşmeye devam ediyor.

 

emekli maaş..

 

Temmuz ve Ağustos aylarında yüzde 9'un üzerinde seyreden aylık enflasyon Eylül'de yüzde 4,75 Kasım'da yüzde 3,43 oldu. Koordineli para ve maliye politikalarının etkisiyle dezenflasyon süreci 2024 yılının ilk çeyreğinden sonra belirgin bir şekilde hissedilecek.

Yaklaşık 6 milyon memur ve emeklisi ile 2,4 milyon sosyal destek ödemesi alan vatandaşı doğrudan ilgilendiren toplu sözleşme zammı Ocak ayında yüzde 15 olacak.

Memurlar, toplu sözleşmenin yanında enflasyon farkını maaşlarına yansımış bir şekilde görecek.

Memur zam oranı 3,7 milyon memuru, 2,7 milyon memur emeklisini ve 2,4 milyon sosyal destek ödemesi alan vatandaşı ilgilendiriyor. Bilindiği üzere 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı gibi sosyal destek ödemeleri doğrudan memur zammı ile belirleniyor.

Memur zammı Ocak döneminde emekli refah payı için de önemli bir referans değer olarak masada olacak.

emekli-ikramiye

 

MEMUR VE EMEKLİ ZAMMI NASIL HESAPLANIYOR?

 

Memurlar her yıl Ocak-Temmuz döneminde tıpkı SSK, Bağ-Kur emeklileri gibi zam alıyor. Burada SSK ve Bağ-Kur emeklileri doğrudan 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alırken, memur zammı hesaplamasında işin içine toplu sözleşme giriyor. Bir önceki dönem verilen toplu sözleşme zammının üzerindeki 6 aylık enflasyon oranı memur enflasyon farkı olurken, burada yeni dönemin toplu sözleşme zammı ilave edilerek nihai memur zam oranı hesaplanıyor.

Merkez Bankası Başkanı Gaye Erkan'ın 2023'ün son enflasyon raporu sunumunda yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 65 oldu. Buna göre 6 aylık enflasyon oranı beklentisi de yüzde 37,76 oldu. Bu oran refah payı hariç emekli maaşı zammını ifade ediyor. Burada her şey beklentilere göre ilerlerse yüzde 29,96'lık bir memur enflasyon farkı oluşacak. Bu rakama yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı ile yeniden hesaplandığında yüzde 49,46'lık bir zam oranı söz konusu olacak.

 

Merkez Bankası'nın yüzde 65'lik öngörüsünün gerçekleşmesi durumunda zam oranları aşağıdaki gibi hesaplandı:

 

6 aylık enflasyon oranı yüzde 37,76, Refah payı hariç 6 aylık SSK ve Bağ-Kur emekli zammı yüzde 37,76, 6 aylık memur enflasyon farkı yüzde 29,96, Memur toplu sözleşme zammı yüzde 15, 6 aylık memur zammı yüzde 49,46

emekli-ikramiye

EMEKLİYE REFAH PAYI MASADA

Hesaplamalara dikkatle bakıldığında memur zammı, 6 aylık enflasyon rakamının 10-12 puan daha üzerinde olacak. Emeklilerin zam oranının memurların altında kalmaması için bütçe çalışması gerçekleşiyor.

Burada SSK ve Bağ-Kur emeklisi için doğrudan kök maaşlara yansıyacak 5-10 puanlık bir refah payı masada bulunuyor. Kabaca emekli zammı için yüzde 40, 45 ve 50 oranı gündeme gelecek.

Burada nihai rakam bütçe çalışmaları sonrasında ortaya çıkacak. Bakan Şimşek çalışmayı Başkan Erdoğan'ın onayına sunacak ve karar alınacak. Refah payı hariç beklenen enflasyon rakamlarıyla örnek bir hesap yapacak olursak;

10.000 TL kök maaşı olan bir vatandaşın maaşı refah payı hariç yüzde 37,76'lık hesaplanan rakamlara göre 13.776 TL'ye yükselecek. Bu rakama yüzde 4'lük ek ödeme ilave edilecek ve emekli vatandaş hesabında 14.327 TL'yi görecek.

Burada emekli maaşları hesaplanırken, önce kök maaşa zam oranı uygulanıyor ardından yüzde 4'lük bir ek ödeme ilave ediliyor.

Mart ayında yürürlüğe giren emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesiyle 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı çalışmaya başlayanlarda yaş şartı kaldırıldı. Uzun yıllar boyunca pirim ödeyen fakat yaşı emekli olmaya yetmeyen milyonlarca çalışan, EYT düzenlemesi ile emeklilik hakkı kazandı. Sigorta başlangıç tarihi 8 Eylül 1999 sonrası olanlar ise kapsam dışı bırakıldı. Emeklilikte yaşa takılanlar düzenlemesinin hayata geçmesiyle, yaklaşık 1,9 milyon kişi Mart sonrası emeklilik başvurusu yaptı. EYT’nin sosyal güvenliğe maliyeti belli oldu. İşte detaylar...

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin yürürlüğe girmesiyle 2 milyonu aşkın kişi emeklilik hakkı kazandı.

Burdur Gazetesi

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Emeklilere müjdeyi Öğretmenler gününde verdi! Bu sözlerle duyurdu
Burdur

Emeklilere müjdeyi Öğretmenler gününde verdi! Bu sözlerle duyurdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Öğretmenler Günü'nde yaptığı konuşmada, şehit Aybüke Yalçın'ı rahmetle andı, emeklilere yeni müjde verdi, öğretmenlik meslek kanununda düzenleme yapılacağını söyledi.

O emekli esnaflar, ikramiyeden mahrum mu bırakıldı?
Burdur

O emekli esnaflar, ikramiyeden mahrum mu bırakıldı?

ÇKS'li emekli çiftçilerin yanı sıra vergi kaydını sildirmiş, yıllardır mesleğini yapmayan fakat oda kaydını sildirmemiş esnaflar da 5 bin TL'lik ikramiyeden yararlanamıyor.

ÇKS'lilerin 5 Bin TL Emekli İkramiyesi Düzenlemesinde Gelişme
Burdur

ÇKS'lilerin 5 Bin TL Emekli İkramiyesi Düzenlemesinde Gelişme

Cumhuriyetin 100. yılına özel 5000 TL emekli ikramiyesi ödemesi hesaplara yattı. Milyonları rahatlayan emekli ikramiyesi düzenlemesinde yeni bir gelişme yaşandı. işte detayla..

Başkan Kubilay'dan sert açıklamalar
Burdur

Başkan Kubilay'dan sert açıklamalar

Burdur Ziraat Odası Başkanı Kemal Kubilay, emekli çiftçilerin üretime devam etmeleri için 5 bin liralık ikramiyeden faydalanması gerektiğini söyledi.

41 yıl öğretmenlik yaptı, öğrencileri alkışlarla ona veda etti
Burdur

41 yıl öğretmenlik yaptı, öğrencileri alkışlarla ona veda etti

Burdur’da emekliye ayrılan öğretmen Orhan Altın, görev yaptığı okuldan alkışlarla uğurlandı.

ÇKS'ye kayıtlı emeklilere mağduriyet yaratacak
Burdur

ÇKS'ye kayıtlı emeklilere mağduriyet yaratacak

7464 sayılı kanunla çalışmayan emeklilere verilecek olan 5 bin liralık ikramiyenin, ÇKS'ye kayıtlı emekli çiftçileri kapsamamasının mağduriyet yaratacağı belirtiliyor.