Pankreas kanseri tedavisindeki gelişmeler

Pankreas kanseri fazla belirti vermeden sinsice ilerliyor. Devamı haberimizde..

Pankreas kanseri tedavisindeki gelişmeler

Pankreas kanseri fazla belirti vermeden sinsice ilerliyor. Tanı konulana kadar neredeyse hastaların yarısında ağrı şikayeti görülmüyor. Dolayısıyla teşhis edildiğinde çoğu kez kanser başka organlara yayılmış oluyor. Günümüzde en ölümcül 4. kanser türü olan pankreas kanserinin 2030 yılı itibariyle ölümcül kanserler listesinde 2. sıraya yükseleceği öngörülüyor. Bu öngörü korkutucu olsa da tedavideki başarı oranının giderek yükselmesi umutları artırıyor. Tüm bu zorluklara rağmen sebep olduğu ölüm oranlarında yüzde 20 düşüş gözlemleniyor. Yeni tedavi yaklaşımları sayesinde ise 5 yıllık sağ kalım oranı yükseliyor.

Nedeni tam olarak bilinmiyor ama...

Pankreas kanserine yol açan nedenler kesin olarak bilinmiyor, ancak çağın önemli hastalıklarından obezite ve sigara kullanımıyla ilişkilendiriliyor. Bu belirsizliğe ve hastalığın toplumda yayılma hızına rağmen tıptaki gelişmeler, bu sinsi hastalığın daha etkili tedavi edilmesine olanak tanıyor. Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, yeni geliştirilen cerrahi teknikler, etkili kemoterapi ilaçları, radyasyon (ışın) tedavisindeki gelişmeler ve toplumdaki farkındalığın artması sayesinde pankreas kanserinin sebep olduğu ölüm oranlarında yüzde 20'lik bir düşüş olduğuna dikkat çekiyor. İçinde bulunduğumuz Kasım ayının "Pankreas Kanseri Farkındalık Ayı" kapsamında önemli bilgiler veren Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, "Son yıllarda yapılan araştırmalar gösteriyor ki pankreas kanserinin daha erken aşamalarda yakalanmasına dair gelecekte önemli gelişmeler olacak. Bu beklenti, umudumuzu daha da artırıyor" diyor.

 

Bel fıtığı veya normal bel ağrısıyla karıştırılabiliyor

Pankreas kanserinin sık karşılaşılan semptomlarından biri olan, sırta vuran ve hastaların "kuşak şeklinde" diyerek tarif ettikleri karın ağrısı genellikle bel fıtığı veya da normal bel ağrısı olarak da yorumlanabiliyor. Bununla birlikte pankreas kanserli hastaların neredeyse yarısında ağrı şikâyeti görülmemesi de hastalığın erken evrede teşhis edilmesini zorlaştıran önemli bir faktör.

Bu belirtiler pankreas kanseri habercisi olabilir

Pankreas kanserinde belirtiler genellikle ileri evrede kendini gösteriyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, "Sarılık, diyabet ve karın ağrısı" şikayetlerinin hastalığın habercisi olabileceğini belirtiyor. Pankreas başında olan pankreas kanseri, çoğu zaman safra yolunu da tıkadığı için karaciğerde oluşturulan bilirubin adlı maddenin bağırsağa atılamaması sonucu sarılık oluşuyor. Kan şekeri sorunu bulunmayan hastanın aniden diyabet sorunuyla karşılaşması da önemli ilk belirtilerden biri olarak sayılıyor. Hafif bir rahatsızlık ile başlayıp, ilerleyen süreçte tümörün karındaki sinirlere baskı yapması nedeniyle sırta vuran, şiddeti artan ve hazımsızlık, şişkinlik sorunlarıyla birlikte gelen karın ağrısı yine pankreas kanserine işaret eden şikayetler arasında yer alıyor.

Sinsi ilerlemesi tedaviyi güçleştiriyor, ancak...

Pankreas kanserinden kalıcı olarak kurtulmanın tek yolunun "etkin cerrahi tedavi ve kemo-radyoterapinin bir arada kullanılması" olduğunun altını çizen Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Güralp Onur Ceyhan, "Hastaların yarısına tanı konulduğu zaman erken evreyi geçmiş, kanserin diğer organlara yayılmış olduğunu gözlemliyoruz. Bu da tedaviyi zorlaştırıyor. Tam iyileşme şansını yakalamak için doğru hastada ameliyat mutlaka gerekli oluyor. Ameliyat olamayan hastalarda da etkin kemo-radyoterapi protokolleriyle göreceli uzun ve kaliteli bir zaman kazanılabiliyor" diyor. Özellikle vücudumuz için önemli olan ana damarların pankreas çevresinde dolaşmaları ve oradaki sinirlere yayılmaları nedeniyle pankreas kanseri cerrahisi oldukça zor ve komplike bir ameliyat olarak kabul ediliyor. Etrafındaki damarlara yayılan tümör vakalarında, yani "lokal ileri büyümüş pankreas kanseri" durumunda ilk aşamada ameliyat mümkün olmuyor. Ancak kemoterapi veya radyo-kemoterapi (MR Linac) ile bölgedeki kanser hücreleri etkisiz hale getirildikten sonra ameliyat gerçekleştirilebiliyor. Bu şartlar altında yapılan ön-tedavi ile kanser, sarılmış olan damarlardan uzaklaştırabiliyor ve böylece kanser mikroskobik boyuta kadar cerrahi sınırları temiz olarak komple çıkartılabiliyor. Hastalıktan uzun vadeli kurtulmak için kemoterapi, radyoterapi ve cerrahiden oluşan bu tedavinin mutlaka yapılması gerekiyor. Bazı hastalarda ise etkili bir cerrahi tedavi yapılması amacıyla pankreasın tümü alınıyor. Bu durumdaki hastalar düzenli insülin kullanarak ve sindirim enzimi takviyesi alarak pankreasları olmasa da normal bir hayat kalitesiyle yaşayabiliyorlar.

 

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Ali İnan: Hizmet Yolculuğumuzda Bucak'ı İleriye Taşıma Amacındayız
Burdur

Ali İnan: Hizmet Yolculuğumuzda Bucak'ı İleriye Taşıma Amacındayız

AK Parti Bucak Belediye Başkanı aday adaylığına son dakika sürpriz bir isim Ali İnan başvuru yaptı. İşte detaylar...

Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan, Başkan Özel ile bir araya geldi
Bucak

Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan, Başkan Özel ile bir araya geldi

Ak Parti Bucak Belediye Başkan Aday Adayı Ali İNAN, Bucak Ziraat Odası Başkanlığına ziyarette bulundu.

Bucak Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan, Ankara Ziyaretlerine Devam Ediyor
Burdur

Bucak Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan, Ankara Ziyaretlerine Devam Ediyor

Burdur'un Bucak ilçesinde belediye başkanlığı için AK Parti'den aday adayı olan Ali İnan, ziyaretlerini sürdürüyor.

Belediye Başkanı Aday Adayı Ali İnan Milletvekili Oğuz'u ziyaret etti
Burdur

Belediye Başkanı Aday Adayı Ali İnan Milletvekili Oğuz'u ziyaret etti

Burdur'un Bucak ilçesinde belediye başkanlığı için AK Parti'den aday adayı olan Ali İnan, Burdur Milletvekili Mustafa Oğuz'u ziyaret etti.

Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan Başkan Meçikoğlu ile bir arada
Burdur

Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan Başkan Meçikoğlu ile bir arada

Ak Parti Bucak Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan Bucak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yalçın Meçikoğlu'nu makamında ziyaret etti.

Bucak Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan'dan Servisçilere Ziyaret
Burdur

Bucak Belediye Başkan Aday Adayı Ali İnan'dan Servisçilere Ziyaret

İstişarenin önemine sık sık değinen Başkan Aday Adayı Ali İnan, Bucak Servisçiler Kooperatifi Başkanı Fatih Yıldız ile bir araya geldi.