Öğrenciler Yaşlıların Yanında! Yaşam Kalitelerini Yükseltiyor!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çavdır Meslek Yüksekokulu, yalnız yaşayan yaşlılara yönelik psikososyal destek ve bakım hizmeti sunan örnek bir uygulamaya başladı.

Öğrenciler Yaşlıların Yanında! Yaşam Kalitelerini Yükseltiyor!

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Çavdır Meslek Yüksekokulu’nda evrensel bilgiden toplumsal katkıya misyonuna uygun, örnek bir toplumsal katkı uygulaması hayata geçirildi. Uygulamanın amacı, Çavdır ilçesinde yalnız yaşayan yaşlı bireylere yönelik psikososyal destek sunmak, yaşlı bireylerin sağlık okuryazarlığı seviyelerini artırmak ve kuşaklararası dayanışmayı güçlendirmektir.

Uygulama, Çavdır Meslek Yüksekokulu ve Çavdır Kaymakamlığı işbirliğinde, Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğretim Görevlisi Özge Kutlu koordinatörlüğünde yürütülmektedir. Bu uygulama kapsamında Yaşlı Bakım Programı ile Sosyal Hizmet Programı’ndan birer öğrenci eşleşerek bir grup oluşturmuş, her bir grup da yalnız yaşayan veya bakım ihtiyacı bulunan yaşlı bireyler ile eşleştirilmiştir. Uygulamanın ilk adımı olarak öğrenciler, ziyaret edecekleri yaşlı bireyin yaşadığı mahalle muhtarı ile görüşerek muhtarları uygulama hakkında bilgilendirmiştir. Böylelikle yaşlı bireylerin yapılan uygulamaya ilişkin güvenlik ile ilgili endişe duymamaları sağlanmıştır. Yapılan bilgilendirmenin ardından öğrenciler yaşlı bireyleri evlerinde ziyaret etmeye başlamıştır.

Uygulama hakkında bilgiler veren Öğr. Gör. Özge Kutlu, yaşın ilerlemesi ile birlikte fiziksel kısıtlılıklar, bilişsel gerileme, sağlık sorunları, sosyal izolasyon, ekonomik sorunlar gibi çeşitli nedenlerle yaşlı bireylerin desteğe ihtiyaç duyduğunu belirtmiştir. Yaşlı bireylere sunulan desteğin, yaşlı bireylerin yaşam kalitesini artırma ve bağımsızlığını sürdürme için kritik bir role sahip olduğunu ifade eden Kutlu, uygulama kapsamında yaşlı bireylere psikososyal destek ve bakım hizmeti sunmanın yalnızca yaşlı bireylerin faydasına olmadığını, aynı zamanda genç ve yaşlı kuşak arasında bilgi ve deneyim paylaşımına olanak veren, toplumsal bağları güçlendiren, kültürel mirasın aktarılmasına katkı sunan bir uygulama olduğunu vurgulamıştır.

Çavdır ilinde yaşlı bireylerin sosyal izolasyon riskini azaltmak, fiziksel ve zihinsel sağlıklarını desteklemek, topluma katılımlarını artırmak ve onları toplumun aktif bir parçası haline getirmek amacıyla hayata geçirilen bu uygulamanın öğrencilerin öğrendikleri bilgi, beceri ve deneyimlerin toplumun yararına kullanılmasına olanak sağlayarak “evrensel bilgiden toplumsal katkıya” misyonunu bir söylem olmaktan çıkarıp uygulamaya geçiren örnek bir çalışma olduğunu ifade eden Kutlu, “bu uygulama sırasında öğrenciler yaşlı bireyin ihtiyaçları özelinde planlanmış sağlık okuryazarlığı ve kamu okuryazarlığını geliştirmeye yönelik psikoeğitim uygulamaları gerçekleştirmekte, yaşlı bireyler ile öğrenciler sosyal etkinlikler, fiziksel ve zihinsel aktivite gibi çeşitli faaliyetler yapmakta. Meslek Yüksekokulumuzda yürütülen bu örnek uygulama, yaşlıların yaşam kalitesini artırırken diğer yandan kuşaklararası dayanışmayı pekiştirmekte ve yaşlı-genç kuşaklar arasındaki iletişimi ve etkileşimi artırmakta.” şeklinde konuştu.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Bucak Belediyesi'nden Yaşlılar ve Engelliler için ulaşım hizmeti
Bucak

Bucak Belediyesi'nden Yaşlılar ve Engelliler için ulaşım hizmeti

Burdur'un Bucak ilçesinde, belediye tarafından yaşlı ve engellilere yönelik ücretsiz ulaşım hizmeti başlatıldı.

Burdur Valiliği Hilmi-Hafize Evin Huzurevi: Modern Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi
Burdur

Burdur Valiliği Hilmi-Hafize Evin Huzurevi: Modern Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından inşa edilen Burdur Valiliği Hilmi-Hafize Evin Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi, otel konforunda hizmet sunarak yaşlılara modern bir yaşam alanı sağlıyor. Ak Parti Heyeti'nin ziyareti ve yaşlıların memnuniyeti

Burdur’da Ateş Açan Şüpheli Yakalandı: İlaçlar ve Silah Ele Geçirildi!
Burdur

Burdur’da Ateş Açan Şüpheli Yakalandı: İlaçlar ve Silah Ele Geçirildi!

Burdur’da yaşlı teyzenin evine ateş eden şahıs polis ekipleri tarafından yakalandı.

Burdur'daki evine darp edilip ölen adamın olayında yeni gelişmeler
Burdur

Burdur'daki evine darp edilip ölen adamın olayında yeni gelişmeler

Burdur’da yaşlı adamın evinde darp edilerek öldürülmesi, eşinin de darp edilerek yaralanması olayıyla ilgili şüpheli komşuları karı koca gözaltına alındı.

Burdur'da Yaşlı kadına Cumhuriyet Bayramı sürprizi
Burdur

Burdur'da Yaşlı kadına Cumhuriyet Bayramı sürprizi

Burdur'da yaşayan yaşlı kadına polis ekipleri tarafından Cumhuriyet Bayramı için Türk bayrağı ve pasta sürprizi yapıldı. Kadın, sürpriz karşısında duygusal anlar yaşadı.

Gölhisar Belediyesi'nden Evde Temizlik Hizmeti
Burdur

Gölhisar Belediyesi'nden Evde Temizlik Hizmeti

Gölhisar Belediyesi, bakıma muhtaç, kimsesiz, maddi durumu yetersiz, yaşlı ve engelli vatandaşlara yönelik evde temizlik hizmeti başlattı.