2 Nisan Otizm Farkındalık Günü, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) bünyesinde yer alan Atçılık ve Hippoterapi Merkezi'nin öncülüğünde, Burdur Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ve MAKÜ Atlı Spor Topluluğu işbirliğiyle kutlandı. Etkinliğin açılışı, ilham verici konuşmalarla başladı.
Atçılık ve Hippoterapi Merkezi'nin Müdürü Prof. Dr. Şima Şahinduran, açılış konuşmasında özellikle atların ve çocukların arasındaki özel bağa vurgu yaptı. "Bugün burada, otizmli çocuklarımızı atlarımızla buluşturarak, onlara at sevgisini öğretmek ve unutulmaz bir deneyim yaşatmak istiyoruz. Her çocuk kendi hızında öğrenir, ve otizmli çocukların beyinleri eşsiz bir yapıya sahiptir. Doğru desteği ve fırsatları sağladığımızda, bu çocuklar toplum için büyük başarılar elde edebilir. Onların öğrenme sürecine tanık olmak ve bu yolculukta onlarla birlikte büyümek bizler için paha biçilemez." şeklinde duygularını ifade etti.
Otizm Özel Bir Yetenek Zenginliğidir
Rektör Prof. Dr. Hüseyin Dalgar, otizmin bir zenginlik olduğunu ve otizmli çocukların topluma katkılarının önemine dikkat çekti. "Üniversitemiz, otizmli çocuklarımızı ve onların ailelerini desteklemeye devam edecek. Her 100 çocuktan birisinin otizm spektrumunda olduğunu unutmamalı ve bu çocukların özel yeteneklerini toplumun faydasına nasıl yönlendirebileceğimizi düşünmeliyiz. Bugün burada gerçekleşen etkinlik, bu konudaki farkındalığı artırmada önemli bir adımdır. Katkıda bulunan herkese teşekkürlerimi sunuyor, çocuklarımızın her birine sevgilerimi gönderiyorum" dedi.
Etkinlik, MAKÜ'nün İstiklal Yerleşkesindeki At Maneji'nde düzenlendi ve bir festival havasında geçti. Çocuklar, etkinlik boyunca müzik eşliğinde çeşitli oyunlar oynadılar ve yüz boyama gibi aktivitelerle eğlenceli vakit geçirdiler. Ayrıca, çocuklar at manejindeki atlara binme fırsatı buldular, bu deneyim onlara hayvanlarla etkileşim kurma ve yeni beceriler öğrenme şansı verdi. Etkinlik, otizmli çocuklara yönelik toplumsal farkındalığı artırma ve onların sosyal becerilerini geliştirmeye yönelik önemli bir girişim olarak kaydedildi.
Burdur'un Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında motor sürücüsü yaralandı. Yaralanan sürücü hastaneye kaldırıldı.
Burdur'un Bucak ilçesinde akşam saatlerinde 31 yaşındaki genç adam evinde ölü bulundu.
Burdur'da 10 Mayıs 2024 Cuma günü elektrik kesintisi var mı? Burdur ve ilçelerinde elektrikler kesilecek mi? Burdur'da yaşanacak elektrik kesintilerini sizler için derledik. Detaylar haberimizde..
Burdur'da Trafik Haftası kapsamında vatandaşlara ücretsiz olarak ilk yardım eğitimi verildi. Eğitimde solunum yolu tıkanıklıkları, Heimlich manevrası gibi acil durumlarda yapılması gerekenler öğretildi.
Bucak Belediyesi'nde geçtiğimiz hafta belediye binasına asılan borç pankartı ile ilgili CHP Grup Sözcüsü Özcan Duran ve Belediye Başkanı Hülya Gümüş açıklamalarda bulundu.
Burdur'un Bucak ilçesinde tedavi olacak bir hasta için A RH+ kana ihtiyaç vardır. Kan vermek isteyenler için detaylar haberimizde...