Burdur'un kalpli gölü, görenleri büyülüyor

Burdur'un Gölhisar ilçesinde bulunan Yamadı Gölü, havadan bakıldığında kalp şekline benzemesi ile görenleri büyülüyor. Göl, yayın avcılığı ve su bitkileri açısından zengin bir sulak alan.

Burdur'un kalpli gölü, görenleri büyülüyor

Burdur’un Gölhisar ilçesi Yamadı Gölü, bir diğer adıyla kalpli göl görsel şölen oluşturuyor.

Gölhisar Gölü, Burdur ilinde, aynı isimli ilçe sınırlarında bulunan karstik göl. Eskiden çevre köylerden esinlenilerek Yamadı Gölü, Uylupınar Gölü adı da kullanılmıştır.

Gölün orta kısmında 200 dönüm büyüklüğünde, eski bir kale kalıntısı barındıran yarımada yer alır.

Gölde yayın avcılığı yapılır. Çevresi sazlıklarla kaplıdır[1], su bitkileri açısından tür çeşitliliğinin fazla olduğu sulak alandır. Göl aynasının küçük, derinliğin az olması bitki istilası ve karalaşmayı kolaylaştırmaktadır. Göl ötrofik karakterli olmasından dolayı su içinde güçlü bir vejetasyon oluşmuştur. Süksesyon basamaklarını güzel temsil eden gölde kamış, saz, miğferi, Myriopyllum spicatum, Potamogeton crispus, Ceratophyllum demersum, Lemna gibba bitkileri mevcuttur.

Göl çevresinde 3.000 dönümden turba toprağı çıkarılır. Yakındaki bir torf işleme tesisi yılda 6-7 ton turba toprağı işlemektedir[3]. Dalaman Çayı havzasındaki tek doğal göldür. Santorini volkanının patlamasıyla savrulan küller göl tabanında tespit edilmiştir.

Göl, havadan görünüşünün kalp şekline benzemesi ile dikkat çeker.

Burdur'un kalpli gölü, görenleri büyülüyorBurdur'un kalpli gölü, görenleri büyülüyorBurdur'un kalpli gölü, görenleri büyülüyorBurdur'un kalpli gölü, görenleri büyülüyor

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

 Başkan Ümit Alagöz  Baki Varol başkanıma Tefenni Belediye’si olarak kapılarımızın sonuna kadar açık
Tefenni

Başkan Ümit Alagöz Baki Varol başkanıma Tefenni Belediye’si olarak kapılarımızın sonuna kadar açık

Her ne kadar yavru Vatan olsada farklı bir Ülke statüsü taşıyan Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde İlimizde sahip çıkılmayan bir Burdurlu iş insanımızın Kıbrıs Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Bakanları, Milletvekilleri, Belediyeleri ve Halkı tarafından nasıl sahip çıkıldığını gözlerimle, kulaklarımla, yaşadıklarımla şahit oldum.

Şair güvenlik minik yüreklere dokundu
Burdur

Şair güvenlik minik yüreklere dokundu

Burdur’da bir kamu kurumunda güvenlik görevlisi olarak çalışan, şiir kitapları yazan 46 yaşındaki Hüseyin Yıldız, geçtiğimiz günlerde Burdur Kitap Fuarı’nda ilk imza gününe katılarak okuyucuları ile bir araya geldi.

Burdur'da Cumhuriyet Halk Partisi'ne bir yeni aday adayı
Burdur

Burdur'da Cumhuriyet Halk Partisi'ne bir yeni aday adayı

Yerel seçimler yaklaştıkça aday adaylığı başvurularına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor.

Bucak'ta üzücü olay eceli traktörde yakaladı
Bucak

Bucak'ta üzücü olay eceli traktörde yakaladı

Burdur'un Bucak ilçesinde sabah saatlerinde yaşlı adam traktörün üzerinde ölü bulundu.

Rektör Dalgar, Ödüllü öğrencilerle bir araya geldi
Burdur

Rektör Dalgar, Ödüllü öğrencilerle bir araya geldi

Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Rektör'ü Hüseyin Dalgar, Gastro Antalya 23 Uluslararası Gastronomi ve Mutfak Yıldızları Yarışmasından madalyalarla dönen MAKÜ'lü öğrencilerle bir araya geldi

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetimi misafirlerini ağırladı.
Burdur

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetimi misafirlerini ağırladı.

Burdur Ticaret ve Sanayi Odası (BUTSO) Yönetim Kurulu, Burdur İl Milli Eğitim Müdürü, PTT Başmüdürü ve Burdur Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü'nü ağırladı.