Burdur Haber - Vekil Akbulut Burdur'un ulaşım sorununu dile getirdi!

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na yönelterek Burdur'a yönelik tren seferleri ve karayolu çalışmaları hakkında sorular sordu. Milletvekili Akbulut'un sorularına alınan cevaplar, Burdur'un ulaşım altyapısı ile ilgili önemli bilgiler içeriyor. Detaylar için haberimize göz atın.

Burdur Haber - Vekil Akbulut Burdur'un ulaşım sorununu dile getirdi!

CHP Burdur Milletvekili Akbulut’un TBMM’de yönelttiği sorular ve aldığı cevaplar şu şekildedir ;

Soru 1 : Burdur'a 2008 yılından beri yolcu treni gelmiyor burdurlu hemşehrilerimiz İstanbul ve İzmir seferlerine ne zaman kavuşacak? ilimiz Berlin duvarı gibi ortadan ikiye bölen tren rayları binlerce yurttaşın hayat koşullarını zorlaştırmaktadır. Bakanlığımızın Tren istasyonunu ve raylarının organize sanayi bölgesinde ki ayrılmış alana taşınacağı sözünü vereli tam 5 yıl oldu ama hala bir sonuç yok ne zaman taşınacaktır?

Cevap : Hızlı demiryolu ağının geliştirilmesi kapsamında yer alan Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Isparta, Burdur, Antalya hızlı tren projesinin etüt ve proje çalışmaları ile birlikte Burdur ilindeki yolcu ve yük potansiyelinin değerlendirilmesi ve Burdur ilindeki vatandaşlarımızın demiryollarından daha fazla istifade etmesine yönelik avan proje ve planı çalışmaları devam etmektedir.

Soru 2 : Burdur'a 2008 yılından beri yolcu treni gelmiyor. Burdurlu hemşerilerimiz İstanbul, İzmir seferlerine ne zaman kavuşacak?

Cevap : TCDD taşımacılık A.Ş. genel müdürlüğümüz tarafından 25.10.2019 tarihinden itibaren İzmir, Isparta, İzmir arasında her gün bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere toplam 2 sefer yapan Göller Ekspresi işletilmektedir. Burdur yolcularımız için Burdur - Gümüşgün arasında otobüs ile Göller Ekspresine bağlantı sağlanmaktadır. Ayrıca Isparta ve Burdurlu vatandaşlarımızın demiryolu yolculukları için 20 Aralık 2023 itibari ile İzmir-Isparta arasında her gün bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere toplam 2 sefer yapan 2 tren Güller Ekspresi de hizmete alınmıştır. Gümüşgün’den Burdurlu vatandaşlarımız bu hizmette yararlanabilmektedir.

Soru 3 : 11 yıldır bitirilmeyen Burdur Fethiye karayolu çalışması ne zaman bitecek? Tefenni, Korkuteli, Antalya yolunda sürekli ölümlü kaza oluyor çünkü yol çok dar genişletme veya duble yol çalışmanız olacak mı?

Cevap : Söğüt Seydikemer arası proje uzunluğu 69 kilometre Bir tümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yoldur, devam eden çalışmalar kapsamında 2 x 3.363m Karabel tüneli bulunmaktadır. Söğüt mevkiinden itibaren 3 kilometre bir tümlü sıcak karışım kaplamalı bölünmüş yol ve karamel tünelinde 2.930m kazı artı destek tamamlanmıştır.

Korkuteli - Tefenni il yolunun toplam uzunluğu 51 kilometre olup 8-9 metre platform genişliğinde sathi kaplamalı tek yol olarak hizmet vermektedir. Biçimli sıcak karışım kaplamalı tek yol iyileştirmesine ilişkin kesin proje çalışmalarının tamamlanmasıyla yatırım programı teklifi yapılacaktır.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Haber - Burdur'da Öğrenci Servislerine Denetim
Burdur

Burdur Haber - Burdur'da Öğrenci Servislerine Denetim

Burdur Valisi Türker Öksüz, özel öğrenci servislerine yönelik yapılan denetime katılarak önemli açıklamalarda bulundu. Vali Öksüz, çocukların güvenli şekilde okula gidip gelmesi için kurallara uyulması gerektiğini vurguladı.

Burdur Karamanlı Haber - Başkan Selimoğlu: " Güçlü Belediye ile herkese destek"
Karamanlı

Burdur Karamanlı Haber - Başkan Selimoğlu: " Güçlü Belediye ile herkese destek"

Karamanlı Belediyesi, İzmir Tarım Fuarı'na gidecek olan vatandaşlara ücretsiz ulaşım imkanı sunuyor. 1 Şubat 2024 tarihinde başlayan fuar yolculuğu için otobüs saat 04:00'te Karamanlı'dan kalktı.

Bucak Belediyesi'nden Yaşlılar ve Engelliler için ulaşım hizmeti
Bucak

Bucak Belediyesi'nden Yaşlılar ve Engelliler için ulaşım hizmeti

Burdur'un Bucak ilçesinde, belediye tarafından yaşlı ve engellilere yönelik ücretsiz ulaşım hizmeti başlatıldı.

Tefenni'de konserlere ücretsiz ulaşım
Burdur

Tefenni'de konserlere ücretsiz ulaşım

Burdur'un Tefenni ilçesinde, Cumhuriyetimizin 100. Yılı etkinlikleri kapsamında düzenlenecek konserlere ilçe dışından gelecek vatandaşlar için ücretsiz otobüs seferleri düzenlenecek.

Bucak'ta ulaşım daha konforlu ve güvenli hale geliyor
Bucak

Bucak'ta ulaşım daha konforlu ve güvenli hale geliyor

Bucak Belediyesi, Cami Mahallesi Sivri Dibi mevkisinde vatandaşların talep ettiği bağlantı yolunu sathi asfaltla kapladı. İşte detaylar...

Karamanlı'da tarım arazilerine ulaşım kolaylaştı
Karamanlı

Karamanlı'da tarım arazilerine ulaşım kolaylaştı

Karamanlı Belediyesi tarafından tarım arazilerinin arasından geçen derelerin bulunduğu bölgelere yerleştirilen 12 adet beton box köprünün yol bağlantıları tamamlandı. Bu sayede çiftçiler, arazilerine daha kolay ulaşım sağlayabilecekler."