Burdur Haber - Süt fiyatında ağlanacak halimize güldüren artış!

Ulusal Süt Konseyi (USK), Ocak ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,65 lira olarak açıkladı. Bu, Aralık ayına göre 49 kuruşluk bir artışa denk geliyor. Süt fiyatında ağlanacak halimize güldüren artış! 1 litre sütün maliyetine bakın İşte görünen artış

Burdur Haber - Süt fiyatında ağlanacak halimize güldüren artış!

Ulusal Süt Konseyi (USK), Holstein ırkı, günlük 20 kg süt verimine göre Ocak ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,65 lira olarak açıkladı. Aralık ayında açıklanan maliyet 11,16 liraydı. USK'nın hesaplamasına göre son bir ayda 1 litre sütün üretim maliyeti 49 kuruş arttı. Diğer yandan, TÜSEDAD'ın çiğ süt maliyeti hesaplaması ile USK'nın maliyet arasındaki makas giderek açılıyor.

Ulusal Süt Konseyi (USK) haberin ardından Ocak ayı çiğ süt maliyetini açıkladı. Her ayın başında yayınlanması gereken aylık çiğ süt maliyetini plansız bir şekilde açıklayan USK, Tarımdan Haber’in haberinin ardından Ocak ayı çiğ süt maliyetini yayınladı.

USK'YA GÖRE SÜT MALİYETİ SON BİR AYDA SADECE 49 KURUŞ ARTTI

USK, Holstein ırkı, günlük 20 kg süt verimine göre Ocak ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,65 lira olarak açıkladı. USK, Aralık ayı çiğ süt üretim maliyetini 11,16 lira olarak açıklamıştı. USK’nın yaptığı hesaplamaya göre son bir ayda 1 litre sütün üretim maliyeti 49 kuruş arttı.

Ülkede yaşanan yüksek enflasyondan dolayı girdi maliyetleri sürekli artarken, USK’nın son bir ayda çiğ süt üretim maliyetinde sadece 49 kuruşluk bir artış hesaplaması dikkat çekti.

TÜSEDAD İLE USK'NIN MALİYET MAKASI GİDEREK AÇILIYOR

Diğer yandan, Ocak ayı çiğ süt üretim maliyetini düve yetiştirme maliyeti dahil ve hariç olarak açıklayan Tüm Süt Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD), iki farklı hesaplamada da çiğ süt üretim maliyetini en düşük 15,79 lira, en yüksek 16,85 lira olarak hesaplamıştı.

USK'NIN DÜŞÜK MALİYET HESABI İLE ÜLKE HAYVANCILIĞINA BÜYÜK BİR DARBE VURULUYOR!

USK ile TÜSEDAD’ın çiğ süt maliyeti arasındaki makas giderek açılırken, USK’nın piyasa gerçekleri örtüşmeyen maliyet hesabı ile ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruluyor. TÜSEDAD’ın Aralık-Ocak ayı çiğ süt üretim maliyeti en düşük hesaplamada bile 1 lira artarken, USK’nın ise sadece 49 kuruşluk bir artış hesaplaması, USK’nın maliyet hesabının piyasa gerçeklerinden ne kadar kopuk hazırlandığını gözler önüne seriyor.  

kaynak: tarımdan haber

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur dahil bu fiyat olacak! Çiğ Süt Fiyat belli oldu! İşte çiğ süt fiyatı
Burdur

Burdur dahil bu fiyat olacak! Çiğ Süt Fiyat belli oldu! İşte çiğ süt fiyatı

Denizli Köy Kooperatifi, Burdur, Antalya ve Isparta birliklerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda çiğ süt fiyatını belirledi. Ulusal Süt Konseyi'nin önerisinin üzerine eklenen 1,50 TL ile çiğ sütün litre fiyatı 15 TL olarak belirlendi.

Duranlar Süt, Ulusal Süt Çalıştayı'nda
Burdur

Duranlar Süt, Ulusal Süt Çalıştayı'nda

Antalya'da düzenlenen Ulusal Süt Çalıştayı'na katılan Bucaklı iş insanı Süleyman Duran, süt sektöründeki paydaşlarla ortak akıl ve istişareye önem verildiğini belirtti. Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, kayıtlılık, kalite, verimlilik ve sürdürülebilirlik hedeflerini vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti.

Çiftçiler süt üretimini sürdürmekte zorlanıyor
Burdur

Çiftçiler süt üretimini sürdürmekte zorlanıyor

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel, çiğ süt fiyatlarının çiftçiler için yetersiz olduğunu ve artan yem fiyatlarının çiftçileri süt üretimini sürdürmekte zorlamakta olduğunu belirtti.

Başkan  Özel Çiğ Süt fiyatları devlet kontrolünde, yeme yapılan zamlar özel sektörün kontrolünde...
Bucak

Başkan Özel Çiğ Süt fiyatları devlet kontrolünde, yeme yapılan zamlar özel sektörün kontrolünde...

Bucak Ziraat Odası Başkanı Bilal Özel "Çiftçinin ürettiği sütün fiyatını belirleyen ulusal süt konseyi yem fiyatları ve süt ürünlerinin raf fiyatını da belirlesin, konu kapansın...

Çiğ süt fiyatı üreticiyi hüsrana uğrattı! Verilen zam tatmin etmedi
Burdur

Çiğ süt fiyatı üreticiyi hüsrana uğrattı! Verilen zam tatmin etmedi

USK, çiğ süt tavsiye fiyatını 22 Ocak'tan itibaren geçerli olmak üzere, üreticinin eline litre başına net 13,5 lira geçecek şekilde belirledi. Fakat artan maliyetler nedeniyle üretici bu zamdan memnun değil.

Çiğ süt fiyatı karmaşası! Çiğ süt fiyatları ihmal mi ediliyor?
Burdur

Çiğ süt fiyatı karmaşası! Çiğ süt fiyatları ihmal mi ediliyor?

Burdur Ticaret Borsası Başkanı Ömer Faruk Gündüzalp, çiğ süt fiyatlarının açıklanmamasına tepki gösterdi. Gündüzalp, "Üretimin devamlılığı ve üreticinin desteklenmesi milli bir görevdir." dedi.