Burdur Haber - Burdur TRAC'dan afet haberleşme tatbikatı

Kahramanmaraş depreminin yıl dönümünde Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından 9 bölgede deprem tatbikatı düzenlendi. Burdur'da da 18 personelin katıldığı tatbikatta, senaryo gereği İstanbul'da 7,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi ve TRAC ekipleri alarma geçti.

Burdur Haber - Burdur TRAC'dan afet haberleşme tatbikatı

Kahramanmaraş merkezli geçen yıl 6 Şubat'ta meydana gelen depremin yıl dönümünde Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından, 9 bölgede deprem tatbikatı yapıldı.

Türkiye'yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli geçen yıl 6 Şubat'ta meydana gelen deprem, 11 il 124 ilçe, 6 bin 929 köyü etkiledi. Depremde 53 bin 537 kişi hayatını kaybetti, 107 bin 213 kişi de yaralandı. Depremin yıl dönümü dolayısıyla bugün hayatını kaybedenler için anma etkinlikleri düzenlenirken, Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) tarafından Türkiye genelinde 9 Bölgede, "6 Şubat Depremi anma ve TRAC Şubeleri Afet Haberleşme tatbikatı" yapıldı.

Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Burdur Şubesi tarafından da Burdur'da gerçekleştirilen tatbikata 18 personel katıldı. Tatbikatta senaryo gereği İstanbul Merkezli 7,9 şiddetinde meydana gelen depremin ardında 1’inci bölge, 2’inci bölge ve 3’üncü bölgede bulunan şube ve temsilcilikler alarm durumuna geçti. 2’nci bölgede yer alan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Burdur Şube Başkanı İzzet Nedim Salman koordinatörlüğünde alarma geçen ekipler durum ve yapılan hazırlıklar hakkında merkeze bilgi verdiler.

Ekiplerin kısa sürede hazırlıklarını tamamladıkları ve gelecek talimata göre hareket edecekleri yönünde bilgi alan merkez operatörü Salman, diğer bölge koordinasyon sorumluları ile de irtibatta kalarak ekiplerin deprem bölgesine en kısa sürede sorun yaşamadan ulaşmaları için güzergahlar hakkında aldığı bilgileri ekipler ile paylaştı. Tatbikat sonrası açıklama yapan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti Burdur Şube Başkanı İzzet Nedim Salman, "Malumunuz 6 Şubat Depremi’nin yıl dönümü acımızı halen içimizde yaşıyoruz. Biz de farkındalık olsun diye tüm Türkiye'de Radyo Amatörleri Cemiyeti olarak bir senaryo üzerinden tatbikat gerçekleştirdik. Bu tatbikatımıza tüm Türkiye'deki Türkiye Radyo Amatörleri Şubeleri ve temsilcilikleri opsiyonel ve profesyonel olarak katılım sağladılar. Çevrimlerimiz ve çalışmalarımız halen devam ediyor. Biz de Burdur şubesi olarak 18 ekibimizi nasıl yönlendirebiliriz hangi çalışmalar içerisinde olduklarını hem hatırlatmak hem de tatbikat ettirmek amacıyla böyle bir çevrim gerçekleştirdik. Arkadaşlar verilen görevleri harfiyen yerine getirdiler. Olması gereken yerde oldular" dedi.Burdur Haber - Burdur TRAC'dan afet haberleşme tatbikatıBurdur Haber - Burdur TRAC'dan afet haberleşme tatbikatıBurdur Haber - Burdur TRAC'dan afet haberleşme tatbikatı

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Haber - Burdur'da deprem tehlikesi
Burdur

Burdur Haber - Burdur'da deprem tehlikesi

Burdur'da Kanal 15'te yayınlanan "Burdur'un Nabzı" programında Burdur'un deprem gerçeği masaya yatırıldı. Programda Burdur'un fay hatları, deprem riski, alınması gereken önlemler ve depreme dayanıklı bina stoğunun durumu gibi konular ele alındı.

Burdur Haber - 31 Mart Yerel Seçimler sonrası belediye meclisinin ilk gündem için sözünü verdi
Burdur

Burdur Haber - 31 Mart Yerel Seçimler sonrası belediye meclisinin ilk gündem için sözünü verdi

Burdur'da 1971 depreminden bu yana geçen zamana rağmen hala bir deprem master planı hazırlanmamış olması endişe yaratıyor. Cumhur İttifakı'nın Burdur Belediye Başkan adayı Mehmet Şimşek, 31 Mart seçimlerinde göreve gelir gelmez ilk iş olarak "Burdur Şehir Merkezi Deprem Master Planı"nın hazırlanmasını sağlayacağını vadediyor.

Burdur Haber - Burdur'da Deprem Paneli Düzenleniyor!
Burdur

Burdur Haber - Burdur'da Deprem Paneli Düzenleniyor!

Burdur Belediyesi tarafından "Kahramanmaraş Işığında Burdur'un Deprem Kimliği" konulu panel düzenlenecek. Panelde Burdur'un depremselliği ve olası bir depreme karşı alınması gereken önlemler konuşulacak.

Burdur Haber - Vali Öksüz 6 şubat depremleri anma programı kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldı
Burdur

Burdur Haber - Vali Öksüz 6 şubat depremleri anma programı kapsamında düzenlenen etkinliklere katıldı

Burdur Valisi Türker Öksüz, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremleriyle ilgili düzenlenen anma programlarına katıldı. Mevlid-i Şerif okutuldu, deprem resimleri sergilendi.

Burdur Haber - Vali Öksüz, depremzede aileleri ziyaret etti
Burdur

Burdur Haber - Vali Öksüz, depremzede aileleri ziyaret etti

Burdur Valisi Türker Öksüz, Kahramanmaraş merkezli depremlerin yıl dönümünde Burdur'a gelen depremzede aileleri ziyaret etti.