Burdur en güzeli ama en geri kalmışlardan biri

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Burdur'un yatırım çekemediğini belirterek, 'Burdur, Batı Akdeniz'in belki de en güzel en şehirlerinden bir tanesi ama ne yazık ki en geri kalmış illerden de biri' dedi.

Burdur en güzeli ama en geri kalmışlardan biri

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, TBMM Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, Burdur'un yatırım çekemediğini belirterek, 'Burdur, Batı Akdeniz'in belki de en güzel en şehirlerinden bir tanesi ama ne yazık ki en geri kalmış illerden de biri' dedi.

CHP'Lİ AKBULUT: YATIRIMCIMIZ NE YAZIK Kİ BURDUR'A YATIRIM YAPMIYOR

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Burdur'un sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi kürsüsüne taşıdı. Burdur'un yeteri kadar yatırım almadığına dikkat çeken Akbulut, "Burdur, Batı Akdeniz'in belki de en güzel en şehirlerinden bir tanesi ama ne yazık ki en geri kalmış illerden de biri" diye konuştu.

CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, Burdur'un sorunlarını Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde dile getirdi. Bölgede yeteri kadar yatırım olmadığına dikkat çeken Akbulut, bu durumun derhal çözüme kavuşturulması gerektiğini söyledi. Konuşmasına CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e tebriklerini ileterek başlayan Akbulut, "Konuşmama başlamadan önce hafta sonu yaptığımız kurultayda ebedi liderimiz, başkomutan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün koltuğuna devralan genel başkanımız sayın Özgür Özel'i tebrik ediyorum. Son 13 yıldır hak, hukuk, adalet mücadelemize önderlik yapan yedinci genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'na ülkemize ve bizlere katmış olduğu değerlerden dolayı yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

"YATIRIM ALAMIYORUZ

Burdur'un yatırım çekemediğini vurgulayan Milletvekili Akbulut, şöyle konuştu:

"Burdur, Batı Akdeniz'in belki de en güzel en şehirlerinden bir tanesi ama ne yazık ki en geri kalmış illerden de biri. Bakıyorsunuz çevresinde Antalya'nın, Isparta'nın, Denizli'nin, Muğla'nın, Afyonkarahisar'ın tam ortasında, aslında bir Boğaz Köprüsü vazifesi görebilecek bir yerde. Ama ne yazık ki gelişmişliğine baktığımızda en az gelişmiş il olarak gözümüze çarpıyor. Yatırım çekemiyoruz. Ne yazık ki genç nüfusumuzu çevre illerimize kaptırmak durumunda kalıyoruz. Yatırımda teşvik bölgelerine baktığımız zaman, Burdur üçüncü bölgede gözükmekte. O kriterlerin ne olduğunu tabii bir çoğunuz biliyorsunuz ama nüfus öncelikli kriterler olması gerekiyor. Çünkü örneğin dördüncü bölgedeki Afyon dururken üçüncü bölgedeki Burdur'a ne yazık ki yatırımcımız para kazanamayacağını düşündüğü için yatırım yapmıyor."

"DÜNYAYA İHRAÇ ETTİĞİMİZ ÜRÜNLER VAR FABRİKAMIZ YOK"

Türkiye ve dünyaya ihraç edilen ürünleri olduğuna dikkat çeken Akbulut, "Burdur'un süt üretimi var, şeker fabrikası ve pancar üretimi var ama süt üreticilerinin ya da pancar üreticilerinin üretimini arttıracak bir çikolata fabrikamız yok. Burdur'un biliyorsunuz özellikle batı bölgesinde Çalvdır'ında, Gölhisar'ında, Tefenni'sinde, Karamanlı'sında birçok yerinde domates yetiştirilir. Sera yetiştiriciliği hakimdir. Burada yetişen ürünler, Türkiye'nin birçok bölgesine gider, hatta dünyaya ihraç olur. Ama oradaki domates üreticilerimizi kollayacak bir salça fabrikamız da yok. İnsuyu'muzda fasulye yetişir, Türkiye'nin dört bir yanına dağıtılır ama bir konserve fabrikamızda ne yazık ki yoktur. Bunların hepsinin sebebi üçüncü bölgeye sıkışıp kalmamız" diye kaydetti.

"OSB'LERDEKİ DOLULUK ARAŞTIRILMALI"

CHP Milletvekili Akbulut, Burdur'daki organize sanayi bölgelerinde yaşanan doluluğun araştırılması gerektiğinin altını çizerek, "Birinci organize sanayi bölgemiz var, merkezde ikinci organize sanayi bölgemiz var, üçüncüsü Bucak ilçemizde... Birle iki dolu ama düşünün Burdur Belediyesi 3 kişilik bir büro personelini ilanı çıkıyor, bine yakın üniversite mezunu başvuru yapıyor. Organize sanayi bölgelerinin doluluğunu da muhakkak iyi araştırmak gerekiyor ki depolara tahsis edilen ya da 2 yıl içerisinde herhangi bir yatırıma başlamayan bölgeler var mıdır, yok mudur? Buna dikkatinize çekiyorum" ifadelerini kullandı.

"ÖZEL HASTANEMİZ DAHİ YOK"

Burdur'da özel hastane ve AVM bulunmadığına dikkat çeken CHP Burdur Milletvekili İzzet Akbulut, "Burdur'da bir AVM dahi yok. Sizlere soruyorum, ilinizde özel hastanesi olmayan kaç tane milletvekilimiz vardır? Özel hastanemiz dahi yok. Burdur'umuzun giriş-çıkışlarına baktığınızda coğrafi bilgisi olmayan biri şehir girişimi, ilçe girişimi onu dahi bilemiyor. Bir köprülü kavşak dahi yok. Burdur, 2002 yılından beri 3 milletvekilinin ikisini iktidar milletvekiline vermiştir. Bugün AK Parti milletvekillerimizden Adem Korkmaz ve Mustafa Oğuz, pırlanta gibi 2 tane milletvekiliniz var. Saygıdeğer AK Partililer bu söylediklerimi sorun, doğru mu değil mi onlar da cevap vereceklerdir" dedi.

"BURDUR GÖLÜ'NE EK KAYNAK GETİRİLECEKTİ AMA ORTADA BİR ŞEY YOK"

Turizm değerlerinin dikkate alınmadığını, Burdur'da bulunan göllerde kuraklık yaşandığını belirten Akbulut, sözlerini şöyle sonlandırdı:

"Turizm cennete bir ildeyiz... Burdur gölümüz var, Salda gölümüz var, Kibyra'mız var, Sagalassos'umuz var ama tanıtımda bir eksikliğimiz var. Burdur Gölü kuruyor... Yüzde kırkı hacmini kaybetti. Cumhurbaşkanımızın sözü var. 2019 yılında yerel seçimlerden önce geldi dedi ki; ek kaynak getireceğim ama hala Burdur gölümüze yapılmış en ufak bir işlem yok. Salda gölümüzde keza aynı şekilde dünyaca ünlü oldu. Biliyorsunuz Türkiye'nin Maldivler'i diye adlandırılıyor. Ama yapılan millet bahçesinden sonra turist sayısının çok azaldığını da göreceksiniz."

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Valisi Öksüz yatırımları yerinde inceledi
Burdur

Burdur Valisi Öksüz yatırımları yerinde inceledi

Burdur Valisi Türker Öksüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde tamamlanan ve devam eden okul inşaatlarını yerinde inceledi.

Vali Öksüz, okul çalışmalarını yerinde inceledi
Burdur

Vali Öksüz, okul çalışmalarını yerinde inceledi

Milli eğitim yatırımlarını yakından takip eden Vali Türker Öksüz, yapımı tamamlanan ve inşaat çalışmaları devam eden okul binalarını yerinde inceledi.

Burdur'da milli eğitim yatırımlarına Vali Öksüz'den yakın takip
Burdur

Burdur'da milli eğitim yatırımlarına Vali Öksüz'den yakın takip

Burdur Valisi Türker Öksüz, İl Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde yapımı tamamlanan ve inşaat çalışmaları devam eden okul binalarında incelemelerde bulundu.

Bucak Belediyesinden eğitime rekor yatırım
Bucak

Bucak Belediyesinden eğitime rekor yatırım

Bucak Belediyesi, ilçe genelindeki okulların fiziki koşullarını iyileştirmek için kapsamlı bir yatırım programı başlattı. İşte detaylar...

Burdur Valisi Öksüz'den Başkan Meçikoğlu'na ziyaret
Bucak

Burdur Valisi Öksüz'den Başkan Meçikoğlu'na ziyaret

Burdur Valisi Türker Öksüz, Bucak TSO'yu ziyaret etti. Ziyarette, Bucak'ın ekonomik durumu ve yatırım imkanları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Vali Öksüz, Antalya'da yatırımlara yönelik çalışma ziyaretlerinde bulundu
Burdur

Vali Öksüz, Antalya'da yatırımlara yönelik çalışma ziyaretlerinde bulundu

Burdur Valisi Türker Öksüz, Antalya'da Karayolları, İller Bankası ve Vakıflar Bölge Müdürlüklerini ziyaret ederek, ilimizde yürütülen yatırımlarla ilgili bilgi aldı.