Burdur'da 2023 değerlendirildi 2024 projeleri ele alındı

Burdur Valisi Türker Öksüz başkanlığında yapılan 2024 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) toplantısında, yerelde iş gücü ve mesleki eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesi ve nitelikli iş gücünün oluşturulması için alınan kararlar değerlendirildi. Toplantıda ayrıca 2023 yılı değerlendirmesi ve 2024 yılına dair projeler ele alındı.

Burdur'da 2023 değerlendirildi 2024 projeleri ele alındı

İİMEK VALİ ÖKSÜZ BAŞKANLIĞINDA TOPLANDI

2024 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) Toplantısı, Burdur Valisi Sn. Türker Öksüz başkanlığında yapıldı.

İİMEK olarak amaçlarının yerelde tüm sektörlerde iş gücü ve mesleki eğitim ihtiyacını belirlemek olduğunu ifade eden Sn. Valimiz, 2024 yılında özellikle mesleki eğitime vereceğimiz önem ve bu alanda kurslarımızın yaygınlığını genişleterek nitelikli iş gücünün oluşturulmasına yönelik çalışmaları artıracaklarını söyledi.

Toplantının devamında 2024 yılı 1. Dönem Engelli ve Eski Hükümlü Hibe Projesi Desteği Başvuruları değerlendirilerek, 2024 yılı İşgücü Eğitim Planı onaya sunuldu. Ayrıca İlimizde Mesleki ve Teknik Eğitim Okullarının alan dal açma-kapama ile ilgili teklifleri değerlendirildi.

Toplantı, görüş ve önerilerin sunulmasıyla sona erdi.

Vali Öksüz toplantıda yaptığı konuşmada, "2024 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplantısını gerçekleştiriyoruz. Toplantımızın ve alacağımız kararların hayırlı olmasını diliyorum.

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu olarak amacımız yerelde tüm sektörlerde iş gücü ve mesleki eğitim ihtiyacını belirlemek, istihdam ve mesleki eğitim politikası oluşturmak, istihdamın geliştirilmesi ve işsizliği önlemek için gereken tedbirleri almaktır.

Bunu en sağlıklı şekilde yapabilmemiz için, istihdam ve mesleki eğitim politikamızı geliştirirken iş analizi sonuçlarını dikkate alarak, şehrimizin potansiyeli, ekonomik, sosyal, kültürel ve iş piyasası görünümünü de dikkate almamız gerekiyor.

İşsizliğe bugünden yarına bir çözüm bulmak mümkün değil ama alacağımız önemlerle çalışmalarla özellikle mesleki eğitime vereceğiz önem ve bu alanda mesleki eğitim kurslarımızın yaygınlığını arttırarak bir nebze de olsa çözüm bulmak mümkün olacaktır.
Önemli sorunlardan bir tanesi de nitelikli iş gücüne sahip olmaktır. İs gücümüzü nitelikli duruma getirdiğimiz takdirde, daha fazla kişiye istihdam imkanı sağlamış olacağız.

Kurul olarak bizlere, yerelde tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, bu konuda özellikle çalışma alanı olan Türkiye İş Kurumu'na önemli görevler düşüyor. Hepimiz nitelikli iş gücünü oluşturmak için elimizden gelen gayreti sarf etmeliyiz. İlimizde bu doğrultuda çalışmalar yapmamız gerekiyor.

Buna ilişkin İŞKUR, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz, Halk Eğitim Müdürlüklerimiz bünyesinde olmak üzere önemli çalışmalar yapılıyor, bunları 2024 yılı içerisinde planlı bir şekilde Kurul olarak alacağımız kararlarla uygulamaya devam etmeliyiz.
2023 yılını değerlendirecek olursak, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüz yürüttüğü çalışma ve faaliyetlerde;

Alınan 9.486 açık iş ilanına; Kamuda 126 ve Özel Sektörde 6.536 kişi olmak üzere toplamda 2023 yılında İş-Kur aracılığı ile 6.662 kişiyi işe yerleştirmiştir.
9.973 kişiye bireysel danışmanlık, 4307 işyerine işveren danışmanlığı, 702 kişiye Engelli Danışmanlığı hizmeti verilmiştir.

Açılan İmalat Sektörü İşbaşı Eğitim Programına 89 kişi, Kadın Aktif İşgücü Piyasası Programlarına 67 kişi, Genç Aktif İşgücü Programlarına 66 kişi katılım sağlamıştır.
Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından 81 İle verilen 16 hedeften 13'ünü Türkiye ortalamasının üzerinde gerçekleştirerek %127,50'lik ortalama ile 2023 yılında Burdur Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Özel Sektörde İşsizlik Ödeneği Alanlardan İşe Yerleştirme hedefinde % 275 ile Türkiye Birincisi olmuştur.

2023 yılın içerisinde; 1.351 kişi işsizlik ödeneğine hak kazanmıştır. 2022 yılından işsizlik ödeneği devam edenler ile birlikte toplamda 2567 hak sahibine 32 milyon 443 bin 668TL, ödeme yapılmıştır.

Başlatılan 69 İşbaşı Eğitim Programına 72 Erkek, 67 Kadın olmak üzere toplamda 139 kişi katılım sağlamıştır. Açılan İşbaşı Eğitim Programlarına 3 milyon 54 bin 579 TL ödeme yapılmıştır.

2023 yılında 10 adet Toplum Yararına Program açılmış olup, bu programlardan faydalanan 825 kişiye 2023 Ocak-Aralık dönemi için toplamda 50 milyon 118 bin 023 TL ödeme yapılmıştır.
2017 yılında başlatılan engelli ve eski hükümlülerin kendi işini kurmasına yönelik proje kapsamında; 31 Aralık 2023 tarihi itibariyle 2 tane proje sahibi ile 160.000 TL'lik protokol imzalanmış, 1 tane proje sahibi ile 70.000 TL'lik proje başlatılarak ödeme yapılmıştır.

2023 yılında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü olarak Pasif ve Aktif İşgücü Programları için toplam 85 milyon 784 bin 872 TL ödeme yapılmıştır.

Bu doğrultuda 2024 yılında Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğümüzün çalışmalarına Devletimizin çeşitli kuruluşları aracılığıyla elimizden geldiğince destek vermeye devam edeceğiz. Kalkınma Ajansımız, TKDK ve KOSGEB aracılığı ile eğitim projelerine, meslekli eğitim çalışmalarına kaynak desteği vermeye, kendi işini kuran, kendi iş yerlerini geliştirmek isteyen müteşebbislere destek vererek işsizliğin önlenmesine, istihdam sağlanmasına destek verme gayreti içerisinde olacağız.

İlimizin gelişimine yönelik, yeni istihdam alanları ve nitelikli iş gücünün oluşturulmasına yönelik çalışmaları 2024 yılında daha da artırarak devam edeceğiz.

Vali Öksüz başkanlığında yapılan toplantıya, İl Özel İdare Genel Sekreteri Asım Ertilav, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Yunus Emre Akalın, İl Milli Eğitim Müdürü Muhammed Özdemirci, İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Mehmet Yörük, Ticaret İl Müdürü Aylin Sacide Cankar, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Burdur Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Mustafa Yüce, Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Osman Tugay, Esnaf ve Sanatkarlar Odası Birlik Başkanı Metin Sipahi, TİSK Temsilcisi Turan Arslan, TÜRK-İŞ Temsilcisi Mustafa Onay, Hak-İş Temsilcisi Ercan Karaca ve Türkiye Sakatlar Konfederasyonu Temsilcisi Selçuk Örnek katıldı.

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Burdur Haber - Vali Öksüz başkanlığında toplandılar
Burdur

Burdur Haber - Vali Öksüz başkanlığında toplandılar

Burdur Valisi Türker Öksüz başkanlığında toplanan İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK), meslek lisesi öğrencilerinin stajlarını güvenli şekilde yapmalarını temin etmek için bir araya geldi.

Burdur'da yılın ilk İİMEK toplantısı yapıldı
Burdur

Burdur'da yılın ilk İİMEK toplantısı yapıldı

2023 yılının ilk İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu (İİMEK) Toplantısı Burdur Valisi Ali ARSLANTAŞ Başkanlığında İŞKUR İl Müdürlüğü'nde yapıldı.

Burdur Haber - Burdur Valisi Öksüz'den, kamu bankalarını ziyaret
Burdur

Burdur Haber - Burdur Valisi Öksüz'den, kamu bankalarını ziyaret

Burdur Valisi Türker Öksüz, Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank Burdur Şubelerini ziyaret ederek şube müdürleriyle bir araya geldi.

Burdur Haber - Vali Öksüz'den Huzurevi ziyaretti
Burdur

Burdur Haber - Vali Öksüz'den Huzurevi ziyaretti

Burdur Valisi Türker Öksüz, Hilmi Hafize Evin Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nde kalan yaşlıları ziyaret etti. Detaylar ve fotoğraflar haberimizde...

Burdur Haber - Vali Öksüz Esnafla Buluşmaya Devam Ediyor
Burdur

Burdur Haber - Vali Öksüz Esnafla Buluşmaya Devam Ediyor

Burdur Valisi Türker Öksüz, Cuma Namazı sonrası Arasta olarak bilinen Bakırcılar ve Ateşli Sanatlar Çarşısı'nı ziyaret etti. Esnaflarla çay içip sohbet eden Vali Öksüz, Burdur'un geleneksel sanatlarının yaşatılması için destek verdi.

Burdur Haber - Burdur Valisi Öksüz'den Berat Kandili Mesajı
Burdur

Burdur Haber - Burdur Valisi Öksüz'den Berat Kandili Mesajı

Burdur Valisi Türker Öksüz, Berat Kandili münasebetiyle bir mesaj yayımladı. Mesajında Berat Gecesi'nin merhamet, mağfiret ve bağışlanma gecesi olduğunu ve bu gecenin yaradılış gayesini yeniden gözden geçirme, yaşantısının muhasebesini yapma, yıkılan gönülleri, kırılan kalpleri onarma, barış ve kardeşlik için bir fırsat olduğunu belirtti.