Zam kapıda! Tüketiciler çözüm bekliyor

Motorin ve benzine zam gelecek mi? Motorin ve benzine ne kadar zam gelecek? Motorin ve benzine 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere 1 lira 64 kuruş zam gelmesi bekleniyor.

Döviz kuru ve brent petrol fiyatlarındaki artışla birlikte sektör kaynakları tarafından motorin ve benzine zam yapılacağı aktarıldı.

Sektör kaynaklarının aktardıklarına göre, 21 Haziran Cuma gününden itibaren geçerli olmak üzere benzine 1 lira 64 kuruş, motorine ise 1 lira 63 kuruş zam yapılması bekleniyor. İstanbul'da motorinin litre fiyatı 40,67 liradan, benzinin litresi ise 40,3 liradan satılıyor.

 

TÜKETİCİLER ÇÖZÜM BEKLİYOR

Tüketiciler, akaryakıt fiyatlarındaki bu sürekli artışlar karşısında yetkililerden çözüm bekliyor. Döviz kuru ve brent petrol fiyatlarındaki dalgalanmaların minimize edilmesi, akaryakıt fiyatlarının daha istikrarlı olmasına yardımcı olabilir.

21 Haziran'da beklenen bu zam, yaz tatili sezonunda seyahat planları yapan vatandaşları da olumsuz etkileyecek gibi görünüyor. Akaryakıt fiyatlarının gelecekte nasıl bir seyir izleyeceği ise döviz kuru ve petrol fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olacak.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz rafineri fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

akaryakıtakaryakıt zamHaberlerTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.