YSK Yeni Dağılım ve Değişiklikler

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından yapılan değişikliklerle bazı illerin milletvekili sayıları değişti. Burdur'da ise milletvekili sayısı 3 olarak kaldı. İşte yeni milletvekili dağılımı ve Burdur'daki durum!

İllerin Milletvekili Sayıları Değişti: Burdur'un Milletvekili Sayısı Aynı Kaldı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından bazı illerin milletvekili sayılarında yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu değişiklikler, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan en son nüfus verilerine dayandırılarak yapıldı. Buna göre, Burdur’un milletvekili sayısında herhangi bir değişiklik olmadı ve mevcut milletvekili sayısı 3 olarak kaldı.

Yeni Dağılım ve Değişiklikler

YSK'nın açıkladığı tabloya göre bazı illerin milletvekili sayılarında artış ve azalışlar oldu. İşte dikkat çeken değişiklikler:

Artan İller:

Bursa: 20’den 21’e
Eskişehir: 6’dan 7’ye
Tunceli: 1’den 2’ye
Bayburt: 1’den 2’ye
Azalan İller:

Hatay: 11’den 10’a
Kütahya: 5’ten 4’e
İstanbul: 98’den 96’ya

YSK Kararı

YSK, illerin milletvekili sayılarının belirlenmesinde genel nüfus sayımı sonuçlarının ardından en geç 6 ay içinde açıklama yapılacağını belirtti. Bu kapsamda, 31 Aralık 2023 nüfus bilgileri temel alınarak 600 milletvekilinin il ve seçim bölgelerine göre dağılımları yeniden düzenlendi.

İllerin Milletvekili Sayıları

Bazı illerin yeni milletvekili sayıları şöyle:

Adana: 15
Ankara: 36
Antalya: 17
Bursa: 21
Diyarbakır: 12
Gaziantep: 14
Hatay: 10
İstanbul: 96
İzmir: 28
Konya: 15
Kocaeli: 14
Mersin: 13
Şanlıurfa: 14
Van: 8

Bu değişiklikler ile birlikte Ankara, İstanbul, Bursa ve İzmir seçim bölgelerine ayrılacak. Ankara 3, İstanbul 3, Bursa 2 ve İzmir 2 seçim bölgesine sahip olacak.

Burdur'un Milletvekili Sayısı

Burdur’un milletvekili sayısı değişmeyerek 3 olarak kaldı. Burdur’un temsil gücünü koruduğu bu yeni düzenleme, ildeki vatandaşlar için mevcut siyasi dengelerin korunmasını sağlayacak.

YSKmilletvekili sayısıTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.