Sıfır araç fiyatları düşüşte peki ikinci el piyasası ne durumda?

Sıfır araç fiyatlarındaki düşüşler ikinci el piyasayı nasıl etkiledi? İkinci el araç fiyatları düşecek mi? 30 yıllık tecrübeli galerici esnafları ne diyor? İşte detaylar...

İkinci el otomobil piyasasında fiyatlar mevcut seyrini koruyacak. İstanbul Motorlu Araçlar Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, kredi ve faiz oranlarının yanı sıra kullanıcıların sıfır otomobile olan ilgisinin ikinci el piyasasını durgunlaştırdığını belirtti. Ertemel, sıfır otomobillerdeki %15-20 indirimlerin ikinci elde benzer karlılıklar olmaması nedeniyle yansımayacağını söyledi. Bu yüzden, ikinci el otomobilde fiyat düşüşleri sınırlı kalacak.

Kredi, faiz ve mevduat oranlarının yanı sıra kullanıcı tercihinin sıfır otomobile yönelmesi, ikinci el otomobil piyasasını durgunlaştırdı.

İstanbul Motorlu Araçlar Satıcıları Derneği Başkanı Hayrettin Ertemel, sıfır otomobillerdeki %15-20 indirimlerin ikinci elde yansımayacağını belirtti.

Bu sebeple, ikinci el otomobil fiyatları mevcut seyrini koruyacak ve fiyat düşüşleri sınırlı kalacak.

SEKTÖR DURGUN
Fiyatların ortalama 200 bin TL aşağıya çekildiğini belirten galerici esnafı, buna rağmen sektörde büyük bir durgunluk yaşandığını söyledi.

Sektörde ciddi bir durgunluğun yaşandığını kaydeden galerici esnaflarından Cem Tarık Figen, ''Sektörümüz çok sıkıntı içerisinde 20 yıldır sektör içerisindeyiz böyle bir durum görmedik.

Faizlerin yüksek olması sektöre olumsuz yansıdı. Gidişat iyi değil. Bayramı satış yapamadan geçirdik. Bir milyonluk araçlarda fiyatlar 750 bin TL'ye kadar gerilemiş durumda buna rağmen satış yok. Vatandaş araçlara yatırım yapmıyor mevduatlarını bakanlarda değerlendirmeyi tercih ediyor. Bu da sektöre olumsuz yansıyor'' dedi.

30 YILDA BÖYLESİ OLMADI
Uzun yıllar ikinci el araç piyasasında faaliyet gösterdiklerini belirterek bugüne kadar benzer bir durumla karşılaşmadıklarını aktaran Yeşiltepe Galericiler Sitesi Denetim Kurulu Başkanı Başkan Göksel Levent ise ''Yaklaşık 34 yıldır sektör içerisinde hizmet vermekteyiz.

Bugüne kadar böyle bir durgunluk yaşamadık. Sektör can çekişiyor. Sitemize gelen insanlar gezmek amaçlı geliyor. Bayramla birlikte bir hareketlik olur diye bekledik ama bu da olmadı.

Yüzde 20-30'lara varan fiyat düşüşlerine rağmen yine müşteri bulamıyoruz. Vatandaş birikimlerini bakanlarda değerlendiriyor. Sektörümüz çok sıkıntılı bir dönem yaşıyor'' diye konuştu.

kaynak: İHA

ikinci el araçson dakikaarabaTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.