Domates ve Salatalık Yerine Karadut!

Mersin'de çiftçiler, domates ve salatalık gibi geleneksel ürünlerin yerine daha az işçilik ve yüksek getiri sunan karaduta yöneliyor. Yurt içi ve yurt dışı pazarlarda büyük ilgi gören karadut, üreticilere maliyet avantajı ve yüksek kazanç sağlıyor.

Mersin'de son yıllarda örtü altı tarımda yeni bir trend yükselişte: Karadut yetiştiriciliği. Daha önce domates, salatalık ve biber gibi sebzelerin ekildiği seralarda, son 4-5 yıldır karadut yetiştiriliyor. 

Mersinli Çiftçilerin Yeni Gözdesi: Karadut

Mersin'de örtü altı üretim yapan çiftçiler, domates ve salatalık gibi geleneksel ürünlerin yerine, daha az işçilik ve daha yüksek getiri vaadiyle karaduta yöneliyor. Mersin'de başlayan turfanda karadut hasadı, hem yurt içi hem de yurt dışı pazarında büyük ilgi görüyor.

Karadut Üretimi Neden Artıyor?

Erdemli ilçesindeki seralarda yetiştirilen karadut, üreticilerin yüzünü güldürüyor. Dönüm başına 3-4 ton verim sağlayan karadut, 80 TL/kg gibi yüksek bir fiyattan satılıyor. Üreticiler, karadutun az işçilik ve düşük maliyeti nedeniyle tercih edildiğini belirtiyor. Ayrıca, karadutun ilaçlama gerektirmemesi ve doğal ürün olması da büyük avantaj sağlıyor.

Domates ve Salatalık Yerine Karadut

Özellikle domates üretiminin maliyetli ve işçilik yoğun olması nedeniyle, birçok üretici karaduta geçiş yapıyor. Ziraat Mühendisi Emine Yaman Kulu, "Domatesin yüksek maliyeti ve zahmetli üretim süreci nedeniyle alternatif arayışına girdik ve karadutu keşfettik," diyor ve ekliyor: "Seramızda dönüm başına 60 fidan diktik ve şu an fidanlarımız 2 yaşında. Hasat Mayıs sonuna kadar devam edecek."

Yurt İçi ve Yurt Dışı Talebi

Karadut, Antalya, İstanbul, İzmir gibi büyükşehirlere gönderiliyor. Aynı zamanda Dubai, Irak ve Rusya gibi ülkelere de ihraç ediliyor. Ürünün yüksek talep görmesi, üreticileri bu alana yönlendiriyor.

Karadutun Avantajları

Üretici Aysel Kara, domates üretimine kıyasla karadutun daha az zahmetli olduğunu vurguluyor: "Domateste yıl boyunca çalışmak gerekirken, karadutta sadece toplama ve budama zamanı 2-3 ay iş yapılıyor. Hem maliyeti daha düşük hem de getirisi daha yüksek."

karadutTürkiye

Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz.