Akkaya köyüne Sağlık Müdürlüğü tarafından eğitim

Burdur Devlet Hastanesi Diyetisyeni Fatma Çelik tarafından bilgiler verildi. Ayrıca günümüzde sık sık karşılaştığımız Depresyon hakkında Burdur Devlet Hastanesi Psikolog Burak Üstün tarafından Depresyonla Baş Etme hakkında bilgilendirme yapıldı.

Akkaya köyüne Sağlık Müdürlüğü tarafından eğitim

Obezite günümüzde gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite genel olarak bedenin yağ kütlesinin yağsız kütleye oranının aşırı artması sonucu boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilen düzeyin üstüne çıkmasıdır.

Ülkemizde de diğer dünya ülkelerinde olduğu gibi obezite görülme sıklığı gün geçtikçe artmaktadır. Bakanlığımızca yapılan “Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması-2017 ” raporuna göre Türkiye’de obezite sıklığı;

• 15 ve üzeri yaş obezite (BKİ ≥30 kg/m2) sıklığı %31.5

• Kadınlarda %39.1

• Erkeklerde 24.6 olarak tespit edilmiştir.

Araştırmada 15 ve üzeri yaş fazla kilolu (BKİ: 25.0-29.9 kg/ m2) sıklığı %34.0 bulunmuş olup kadınlarda %27.6 iken erkeklerde 39.9 olarak tespit edilmiştir.

15 ve üzeri yaş bireylerde cinsiyete ve bel çevresi değerlerine göre metabolik hastalık riski dağılımı (%) bakıldığında;

• Yüksek risk bel çevresi değerleri (Erkek: ≥102 cm, Kadın: ≥88 cm) durumu kadınlarda %52.9 iken erkeklerde 27.9 olarak tespit edilmiştir.

• Artmış risk bel çevresi değerleri (Erkek: 94-101.9 cm, Kadın: 80-87.9 cm) durumu kadınlarda %18.2 iken erkeklerde 24.2 olarak tespit edilmiştir.

Bu bağlamda Akyaka köyünde vatandaşlara sağlıklı beslenmenin önemi ve obezitenin neden olduğu sağlık problemleri hakkında Burdur Sağlık İl Müdürlüğü tarafından eğitim verildi.

Burdur Devlet Hastanesi Diyetisyeni Fatma Çelik tarafından bilgiler verildi. Ayrıca günümüzde sık sık karşılaştığımız Depresyon hakkında Burdur Devlet Hastanesi Psikolog Burak Üstün tarafından Depresyonla Baş Etme hakkında bilgilendirme yapıldı. Eğitime Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm.Dr.Ayla Kılıç ve Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Biriminde görev yapan Selma Kalkan, Tuğba Kayacan katıldı.

 

Haberler

Yorumlar

Bu içerik ile henüz yorum yazılmamış

Yorum Yaz

İlgili Haberler

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Görülme Sıklığı Hızla Artıyor
Burdur

Yetişkinlerde ve Çocuklarda Görülme Sıklığı Hızla Artıyor

Uzman isim, halk sağlığını tehdit eden bir sorun olan Obezite ile mücadelede alınacak önlemlere dikkat çekti. İşte detaylar...

Burdur İl Sağlık Müdürlüğünden Farkındalık
Burdur

Burdur İl Sağlık Müdürlüğünden Farkındalık

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, 4 Mart Dünya Obezite Günü kapsamında duyarlılık için çeşitli etkinlikler düzenlendi.

Burdur İl Sağlık Müdürlüğün'den duyuru;  sürekli işçi alımı yapılacaktır
Burdur

Burdur İl Sağlık Müdürlüğün'den duyuru; sürekli işçi alımı yapılacaktır

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Sağlık Bakanlığı’nın engelli sürekli işçi alımı yapacağını duyurdu

Burdur'da iki Toplum Sağlığı Merkezi, 24 saat hizmet verecek
Burdur

Burdur'da iki Toplum Sağlığı Merkezi, 24 saat hizmet verecek

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, Altınyayla ve Çeltikçi ilçelerinde hizmet veren Toplum Sağlığı Merkezlerinin, Sağlık Bakanlığı tarafından Entegre Sağlık Hizmeti Sunan Merkez kapsamına alındığı ve 1 Kasım 2023 tarihi itibariyle 24 saat sağlık hizmeti vermeye başlayacağı belirtildi.

Burdur'da hastane laboratuvarlarında akılcı kullanım hedefleniyor
Burdur

Burdur'da hastane laboratuvarlarında akılcı kullanım hedefleniyor

Burdur İl Sağlık Müdürlüğü, hastanelerin laboratuvar hizmetlerinde gereksiz test istemlerini önlemek ve kaliteyi artırmak için çalışıyor.

Gölhisar Evciler Sağlık Evi yenilendi
Gölhisar

Gölhisar Evciler Sağlık Evi yenilendi

Burdur'un Gölhisar İlçesi'nde bulunan Gölhisar Evciler Sağlık Evi, Burdur İl Sağlık Müdürlüğü personellerinin özverili çalışmalarıyla bakım ve onarım sürecinden geçti.