15.11.2018 - Burdur Şehir Portalı & Firma Rehberi

Yılda 1 Milyon Buzağı Ölüyor!

Yılda 1 Milyon Buzağı Ölüyor!

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan 2016 yılı verilerine göre bir yılda 1 milyon buzağı ölümü gerçekleştiğini söyledi.

Burdur Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kamil Özcan 2016 yılı verilerine göre bir yılda 1 milyon buzağı ölümü gerçekleştiğini söyledi. Özcan” beslenme barınak şartları annesi ile aynı yerde kalma gibi nedenlerle buzağı ölümleri gerçekleşiyor. Koruyucu hekimliğin devreye girmesiyle buzağı ölümleri ortadan kalkacaktır” dedi.

KORUYUCU HEKİMLİK OLMAZSA OLMAZIMIZ
Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Genel Başkanlığına aday olan Özcan Türkiye’de büyük işletmeler dışında koruyucu hekimliğin uygulanmadığına dikkat çekti. Özcan” koruyucu hekimliğin mutlaka uygulamamız gerekiyor. Önümüzdeki  en önemli projelerden biri bu. Bu yöntem aşılama yapılarak süt miktarının  artmasına, bununla birlikte aşı çalışması ile giderilen hastalıklar nedeniyle  iki doğum aralığı kısalmasını ve bu yolla Türkiye’de var olan 6 milyon buzağı sayısının 8 milyona çıkmasına gayret edeceğiz” dedi. Aşılama ve koruyucu hekimlik bilincinin küçük ve orta ölçekli işletmelerde oluşturulması gerektiğini söyleyen Özcan, aşılama başta olmak üzere koruyucu hekimlik hizmetini kurumlar ucuza oluşturarak ülke geneline yaygınlaştırılmalıdır” diye konuştu.

HAYVAN İTHALATINI ÖNLERİZ
2016 yılında 1 milyon buzağı ölümüne dikkat çeken Özcan” beslenme barınak şartları annesi ile aynı yerde kalma gibi nedenlerle buzağı ölümleri gerçekleşiyor. Koruyucu hekimliğin devreye girmesiyle buzağı ölümleri ortadan kalkacaktır. Bir taraftan hayvan ithal edebilmek için çabalarken bir taraftan da ortaya çıkan buzağı ölümleri ciddi bir boyuta ulaştı. Bu da dışa bağımlılığı artırıyor. Koruyucu hekimlikle hayvan ithalatını önleriz ” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ