14.12.2018 - Burdur Şehir Portalı & Firma Rehberi

Üniversitelere E-Kayıt’tan Apart Sahipleri Muzdarip!

Üniversitelere E-Kayıt’tan Apart Sahipleri Muzdarip!

Bucak ilçesinde öğrenciye yönelik hizmet veren pansiyon ve apart işletmecileri üniversitelerdeki yeni kayıt sisteminden oldukça muzdarip…

Yeni kayıt döneminde yaklaşık 2 bin öğrenci bekleyen Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’ne bağlı Bucak ilçesinde bulunan Fakülte ve Meslek Yüksekokulları’na beklenen öğrencilerin büyük bölümünün internet aracılığı ile kayıt yaptırması üzerine, az sayıda öğrenci gelerek kayıt başvurusunda bulundu.

Öğrenci sayısının azlığı ve internet üzerinden yapılan kayıtlar, öğrenciye yönelik hizmet veren pansiyon ve apart işletmecilerini de olumsuz yönde etkiledi.Bucak ilçesindeki pansiyon ve apart işletmecileri, kayıtların başlama tarihi olan 11 Ağustos 2017 tarihinden bu yana kampüs önlerinde nöbet tutarak kayıt için gelen aile ve öğrencilerle görüşmeye çalışıyor.

E-KAYIT SIKINTIYA SOKTU

Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Karbeyaz Apartları işletmecisi Mehmet Semiz, “Daha önceki yıllarda eylül ayının birinde kayıtlar başlar, öğrenciler aileleri ile birlikte gelerek hem kayıtlarını yaptırır hem de kalacakları pansiyon, apart ya da evi ayarlar giderlerdi. Ancak, sistem çok değişti. Şimdi kayıtlar çok erken başladı ve öğrenciler internet üzerinden kayıtlarını yaptırıyorlar. Kayda gelen aile çok az. Bizlerde akşama kadar kampüste pansiyonlarımızda gelecek aileleri bekliyoruz. Bu durum kayıtlar bitene kadar böyle devam edecek. Bu da bizleri gerçekten olumsuz etkiliyor. Akşama kadar birkaç aile ile görüşebilmek için kampüste sefil oluyoruz” dedi.

AİLELERE UYARI: DAHA ÖNCEDEN GELEREK OKULU VE KALACAĞI YERİ GÖRÜN
Ailelerin kayıt için çocuklarının okuyacağı il ve ilçeleri görmeleri gerektiğini söyleyen Semiz, “Üniversite kazanan öğrencinizin okuyacağı okulu, ilçeyi,şehri, kalacağı apartı veya pansiyonu gelerek yakından tanımanız, imkan ve şartları kendiniz görmeniz içinizi rahatlatacaktır. Ama bu e-kayıt sistemi ile eski düzen değişti. Çoğu öğrenci e-kayit üzerinden başvuru yapıyor ve akademik sezon açılınca okuluna geliyor.O zaman hem kalacağı yeri ayarlamadığı için sıkıntı yaşabiliyor ya da kapasiteler dolduğu için mağdur olabiliyor.”diye konuştu.

ÖĞRENCİ YURTLARI YÖNETMELİĞİ DEĞİŞTİ: SIKINTILAR YAŞANIYOR
Öte yandan öğrenci yurtları yönetmeliği değiştirildiğini hatırlatan Karbeyaz Apartları işletmecisi Mehmet Semiz, yeni yönetmelikle birlikte bazı sıkıntıların yaşandığını fakat bu sıkıntıları aşmak için bürokratik engellerin olduğunu belirtti.
Özellikle yangın merdiveni ve yangın tedbirleri konusunda sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden Semiz, “Biz özel yurt işletmecileri, yeni yönetmeliğe uygun olması için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız. Yeniden yangın merdiveni de yaparız yeniden yangın tedbirlerini de alırız ama bize hangi şekilde yapılması gerektiğini, neyin nasıl olacağını gösterecek kimse yok. Onlar eksiklerimizi bildirmeyince biz neyi yapacağımızı bilmiyoruz. Bu nedenle de mağdur olan biz oluyoruz. Bucak’ta tüm apart işletmecileri, eksikliklerini gidererek özel yurt işletmesi ruhsatı almak istiyor. Bu konuda yetkililerinde de elini taşın altına koyması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ