MAKÜ İMZAYI ATTI

Ana Sayfa » Haberler » Eğitim » MAKÜ İMZAYI ATTI
MAKÜ İMZAYI ATTI

Üniversitemiz Uluslararası Projelere İmza Atmaya Devam Ediyor.
Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi ve Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi ile 2. Kültürel ve Akademik İşbirliği Çalıştayı Gerçekleştirildi.
Daha önce MAKÜ ve Sırbistan Novi Pazar (Yenipazar) Devlet Üniversitesi arasında imzalanan Bilimsel İşbirliği Protokolü gereğince Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi öğretim üyesi 10 kişilik bir akademisyen grubu, Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nün yaptığı proje ile 10. Yıl Kutlama Etkinlikleri kapsamında Makü’ye konuk oldular.

8 Nisan 2016 Cuma günü önce Rektör Prof. Adem Korkmaz tarafından kabul edilen grub adına söz alan Prof. Dr. Zana Dolicanin dost ve kardeş üniversite Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde olmaktan büyük menuniyet duyduklarını ve kendilerini evlerinde hissettiklerini ifade ederek, kendilerine gösteren misafirperverlikten dolayı rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’a teşekkürlerini iletti.

Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz da bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Novi Pazar Devlet Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptığı ziyaretle iki üniversite arasındaki kardeşliğin pekiştiğini belirtti. Rektörümüz bundan sonra daha somut projeler üzerinde çalışmaya başlamanın vaktinin geldiğini ifade ederek, iki taraf arasında ortak projeler bağlamında çalışma grupları kurulmasının önemine değindi. Ziyaret iki tarafın geleceğe dair ortak çalışmalar yapılmasının önemine değinen dilek ve temenniler ile son buldu.

Ziyaretin ardından ilki 6-10 Mayıs 2015 tarihinde ilki Novi Pazae’da yapılan Kültürel ve Akademik İşbirliği Çalıştayı’nın ikincisi gerçekleştirildi. İki üniversite arasında denkliği bulunan bölümlerin davet edildiği çalıştayda, taraflar arasındaki işbirliği fırsatlarının neler olduğu tartışıldı ve birimler arasında ne tür işbirlikleri yapılabileceği hususunda görüş alış verişinde bulunuldu. Çalıştay katılım belgelerinin dağıtımı ve konuklarımıza Makü’nün 10. Yılı anma takdimi ile son buldu.

ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMASI İMZALANDI
Makü ile Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi arasında Erasmus ve Mevlana Değişim Programı Anlaşmaları Yapıldı.
MAKÜ ile Sırbistan Novi Pazar Devlet Üniversitesi arasında yapılan Bilimsel İşbirliği Protokolü’nün ilk somut ürünü iki üniversite arasında Erasmus ve Mevlana Değişim Programı Anlaşmalarının yapılması oldu. Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostic ve Rektörümüz Prof . Dr. Adem Korkmaz yoğun programlarına rağmen 9 Nisan 2016 Cumartesi günü bir araya gelerek adı geçen anlaşmaları imzaladılar. Oldukça samimi ve dostça geçen bir atmosferde atılan imzalarla iki üniversite arasındaki işbirliği bir adım daha öteye taşındı.

Böylece iki üniversite arasında öğretim üyesi ve öğrenci değişimi aktif hale gelmiş oldu. İmza töreninde konuşan Prof. Dr. Miladin Kostic, Rektör Prof . Dr. Adem Korkmaz ile biraraya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirerek başladığı konuşmasına, iki üniversite arasındaki dostluğun ve işbirliğinin ilerlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek devam etti. Kostiç, iki üniversite arasındaki ilişkilerin Sırbistan Türkiye Büyükelçiliği ve TİKA tarafından da yakından takip edildiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz ise bu ilişkinin üniversitelerimiz arasındaki ikili işbirliği olmaktan çıkıp, ülkeler arası bir projeye dönüştüğünü, kendisinin de davet edildiği Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nun Sırbistan ziyareti esnasında kendisine Sancak Bölgesi’nde tarım ve hayvancılığın gelişmesi için üniversitemiz tarafından projeler hazırlanması görevinin verildiğini hatırlattı ve iki üniversite arasındaki ilişkinin bundan sonra proje tabanlı olarak ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi. Prof. Dr. Miladin Kostic de aynı kanaatte olduğunu ifade ederek üniversitesi adına her türlü yardımı yapmaya hazır olduğunu, ellerinden gelen tüm gayretle ortak projelerin hazırlanması ve devamı için güçlerinin yettiği oranda her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti. Bunun üzerine Rektörümüz Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın teklifi ile Üniversite, Novi Pazar Devlet Üniversitesi ve Türkiye Belgrad Büyükelçiliği arasında koordinasyonun sağlanması için bir çalışma ekibi kurulması, ardından da ortak yapılabilecek projelerin tespiti için iki tarafın ön hazırlıklar yapması hususunda mutabakata varıldı. İmza töreni rektör Prof. Dr. Adem Korkmaz’ın Novi Pazar Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Miladin Kostic’e hediyelerini ve üniversite anmalığını sunması ile sona erdi.

IMG-20160411-WA0012 IMG-20160411-WA0008 DSC_3572 DSC_3564

Toplam Okunma : 1.094 views / 11 Nisan 2016 - 12:34

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’da elektrik kesintisi var Burdur’da elektrik kesintisi var

Burdur Valiliğinden yapılan açıklamada,”12 Nisan 2016...

BUCAKLI AVUKATA BÜYÜK ONUR BUCAKLI AVUKATA BÜYÜK ONUR

Bucak’ta 27 yıldır görev yapan NNC medya hukuk sorumlusu...

Ünlü ilahiyatçı Bucak’a geliyor Ünlü ilahiyatçı Bucak’a geliyor

İlahiyatçı Yazar Ömer Döngeloğlu, Bucak Belediyesinin Organize...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

Müdür Sütlü, kavurucu sıcakların etkilerini açıkladı
Müdür Sütlü, kavurucu sıcakların etkilerini açıkladıMüdür Sütlü, kavurucu sıcakların etkilerini açıkladı Burdur Halk Sağlığı...
Burdur’da 2015  M. Vekili Genel Seçimleri için kimlerin A.adayı olabileceği konuşuluyor
Burdur’da 2015 M. Vekili Genel Seçimleri için kimlerin A.adayı olabileceği konuşuluyorBurdur’da 2015  M. Vekili Genel Seçimleri için kimlerin A.adayı olabileceği...
SON DAKİKA BUCAK’TA TRAFİK KAZASI  SÜRÜCÜ HAYATINI KAYBETTİ
SON DAKİKA BUCAK’TA TRAFİK KAZASI SÜRÜCÜ HAYATINI KAYBETTİBurdur Bucak ilçesinde meydana gelen trafik kazasında bir kişi hayatını...
2014 YENİ ve BÜTÜN DEVLET TEŞVİKLERİ
2014 YENİ ve BÜTÜN DEVLET TEŞVİKLERİ19 Temmuz Cumartesi Yeni Teşvik Kanunu ve Bütün Devlet Teşvikleri ile AB...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

BUCAK’IN AYAĞINI YERDEN KESECEK PROJE
BUCAK’IN AYAĞINI YERDEN KESECEK PROJEBucak Belediye Başkanı Süleyman Mutlu Kent Ormanına yapılmakta olan yürüyüş...
traktör_ölüm_haberi_
BUCAK’TA YAŞANAN ACI OLAYEdinilen bilgiye göre , Bucak Tokiler , Onaç Barajı mevkinde 9 aralık 2015...
ELMALILI HAMDİ YAZIR, BABA OCAĞINDA ANILDI
ELMALILI HAMDİ YAZIR, BABA OCAĞINDA ANILDIÜnlü müfessir Elmalılı Muhammed Hamdi Yazır, ölüm yıldönümünde Burdur’un...
Çavdır MYO Müdürü  Ahmet Sarıtaş İstifa mı Etti?
Çavdır MYO Müdürü Ahmet Sarıtaş İstifa mı Etti?Çavdır MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Ahmet Sarıtaş görevinden istifası...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle