15.11.2018 - Burdur Şehir Portalı & Firma Rehberi

Bucak’ta 5 Bin Üniversiteli Sokakta Kalabilir!

Bucak’ta 5 Bin Üniversiteli Sokakta Kalabilir!

Öğrencilere yönelik barınma hizmeti verecek özel öğrenci yurdu, pansiyonu, apartı ve stüdyo dairesinin ruhsat alabilmesi için binaların tavan yüksekliğinden kapı, merdiven ve koridor genişliklerine kadar bir dizi standart getirildi.Bu şartlarda Bucak ilçesinde bir çok apart sahibi sıkıntıya girdi.Bu nedenle 5 bin öğrenci sokakta kalabilir.

Millî Eğitim Bakanlığı, yönetmeliğin yayımlanmasının ardından özel öğrenci yurtlarının standartları ile çalışma usul ve esaslarını belirleyen yönerge hazırladı. Yönergede, açmak isteyenlerden açılış, devir, nakil, tür ve seviye değişikliklerinde hangi evrakın istenileceği ayrı ayrı düzenlendi.
NELER OLACAK?
Yönergeye göre, özel öğrenci yurdu ve pansiyonlarının yatakhaneleri bir öğrenci için en az 12 metreküp hacim düşecek şekilde düzenlenecek, tek kişilik yatakhanelerin alanı ise en az 8 metrekare olacak. Özel öğrenci stüdyo dairelerinde bir öğrenci için istenen alan en az 20 metrekare iken öğrenci apart dairelerinde bu alan en az 8 metrekare olarak düzenlendi. Özel öğrenci yurtları ile ortaöğrenim öğrenci pansiyonlarında yemek hizmeti, barınma hizmeti ile birlikte zorunlu olarak verilecek. Çamaşırhane ve ütü hizmeti ise ortaokul, imam hatip ortaokulu ve ortaöğrenim yurt ve pansiyonlarında zorunlu ve ücretsiz olacak.

APARTMAN SAHİPLERİ DE RUHSAT ALACAK!
Yeni yönetmeliğe göre, öğrencilere konaklama adına hizmet verecek işletmelerin yanı sıra ev sahipleri de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinden ruhsat almak zorunda. Yeni özel öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartı ve öğrenci stüdyo dairesi açmak için ruhsat başvurusunda bulunanlar, bakanlığın yönerge hükümlerinde belirttiği standartlara uymak zorunda olacak. Mevcut yurtlar ise yönetmelik gereği, yasal hükümlerine göre, kurumlarını hazır hale getirecek. Bu hükümlere uymayanlar ya kurumlarının kapatılması müeyyidesiyle karşı karşıya kalacak ya da standartlara uygun başka bir binaya geçmek zorunda kalacak.

BUCAK’TA 5 BİN ÖĞRENCİ SIKINTIYA GİREBİLİR!
Bucak ilçesinde üniversite eğitimi gören ve ilçeye şehir dışından gelen yaklaşık 5 bin öğrenci, kaldıkları özel öğrenci yurdu, pansiyonu, apartı ve stüdyo dairesinin bu şartları taşımaması durumunda barınma konusunda ciddi sıkıntıya düşecek. Konuyla ilgili görüştüğümüz özel öğrenci yurdu sahipleri, bu şartlarda barınma hizmeti vermenin güç olduğunu ifade ederek yurt,apart ve pansiyonlarını kapatmak zorunda kalacaklarını ifade ettiler.
Ayrıca evlerini öğrencilere kiralayan ev sahipleri de bu şartlar uymak zorunda. Bu nedenle bu konuda bir çözüm bulunamazsa yeni eğitim-öğretim döneminde tüm Türkiye’de olduğu gibi Bucak ilçesinde de üniversite öğrencileri, barınma konusunda sıkıntılar yaşıyacaklar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ