Bu kahvenin bir benzeri yok

Ana Sayfa » Haberler » Bu kahvenin bir benzeri yok
Bu kahvenin bir benzeri yok

Gölhisar’ın sıra dışı kahvecisi Memiş Bilgin’in, eski eserlerle donattığı kahvehanesinde sunduğu ‘çörek otu kahvesi’nin müdavimleri her geçen gün artıyor.

BURDUR’un Gölhisar İlçesi’nde yaşayan, 44 yaşındaki 3 çocuk babası Memiş Bilgin, kahvehanesini bir nevi eski eserler müzesine benzetmiş. Ailesine ait eski mutfak, tarım ve müzik aletlerini sergilemeye başlayan Bilgin’in bu çabasını gören akraba ve arkadaşları, evlerindeki eski parçaları da getirip çok iyi korunacağına inandıkları Memiş’in kahvehanesine vermişler.

Bugün Gölhisar’a gelen yerli ve yabancı turistler, Memiş Bilgin’in kahvehanesine uğramadan ve kahvehanenin duvarlarını süsleyen eski eserleri görmeden ilçeden ayrılmıyor. Memiş Bilgin, “Çocukluğumdan bu yana eski el aletlerine, edevatlara meraklıydım. Evimizdeki aileme ait eskileri milletin seyretmesi için sergilemeye başladıktan sonra herkes, yok olmasından korktuğu ailelerine ait eşyaları evlerinden getirmeye başladı. Bir iki derken, o kadar çoğaldı ki anlatılamaz. Herkesin görmesi gerekiyor” dedi.

Memiş Bilgin’in kahvehanesinin en büyük özelliği ‘çörek otu kahvesi’. Çörek otu tohumlarının kavrulup öğütülmesinin ardından yine kavrulmuş nohut tozuyla harmanlanarak pişirilen bu kahvenin müdavimleri gün geçtikçe çoğalıyor. Bilgin, “Kahvemizden içen tarifini almaya çalışıyor ama patentini almadan kimseye vermeyeceğiz. Facebook’ta ‘Memişin çörekotu gavesi’ sayfamız var. Orada bizi ziyarete gelenlerin fotoğraflarını da paylaşıyoruz” diye konuştu.

Gölhisar Belediye Başkan Yardımcısı ve AK Parti’den belediye başkan aday adayı Yılmaz Hasyıldırım, bu girişimden esinlenerek, belediye başkanı seçildiği takdirde Memiş’in kahvesinde biriken ve halktan toplayacakları eski eserleri kurulacak bir ‘Gölhisar evi’nde sergileyeceklerini söyledi.

Toplam Okunma : 25 views / 14 Şubat 2014 - 18:17

İlginizi Çekebilecek İçerikler

Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi !  Düşünüyor.? Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi Mi ! Düşünüyor.?

 Burdur’un Karamanlı ve Tefenni ilçeleri birleşmeyi...

GÖLHİSAR İTFAİYESİ YANGIN EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR GÖLHİSAR İTFAİYESİ YANGIN EĞİTİMLERİNE DEVAM EDİYOR

Gölhisar Belediyesi İtfaiye Birimi geçtiğimiz günlerde Telekom...

Yalvaç’ta Katliam Gibi Kaza Yalvaç’ta Katliam Gibi Kaza

Komşu il Isparta’nın Yalvaç İlçesi’nden, elma bahçesinde...

Okuyucu Yorumları

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

Şehirlere Göre Haberler

Sitemizde En Çok Okunanlar

Burdur’da 2015  M. Vekili Genel Seçimleri için kimlerin A.adayı olabileceği konuşuluyor
Burdur’da 2015 M. Vekili Genel Seçimleri için kimlerin A.adayı olabileceği konuşuluyorBurdur’da 2015  M. Vekili Genel Seçimleri için kimlerin A.adayı olabileceği...
Müdür Sütlü, kavurucu sıcakların etkilerini açıkladı
Müdür Sütlü, kavurucu sıcakların etkilerini açıkladıMüdür Sütlü, kavurucu sıcakların etkilerini açıkladı Burdur Halk Sağlığı...
20141020_633160 (1)
CESEDİ GÖLDE BULUNDUBurdur’da eşiyle görüştükten sonra bir daha haber alınamadığı...
FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİ
FECİ ŞEKİLDE CAN VERDİBurdur’da sabah saatlerinde Otogar Toki durağında bekleyen 69 yaşında...

Sitemizde En Çok Yorumlananlar

‘İNTİHAR EDİYORUM’ DEDİ
‘İNTİHAR EDİYORUM’ DEDİBurdur’da Mehmet E. isimli kişi polisi “İntihar ediyorum”...
ERDOĞAN’A KAÇ LİRA BAĞIŞ YAPILDI?
ERDOĞAN’A KAÇ LİRA BAĞIŞ YAPILDI?Ak Parti Milletvekili Bayram Özçelik, Cumhurbaşkanı Adayı Recep Tayyip...
YERLEŞTİRME ORANLARINI BULDUK
YERLEŞTİRME ORANLARINI BULDUKBurdur’un yükselen yıldızı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi başarılarına...
Prof. Dr. Himmelmann’dan MAKÜ’ye en güzel hediye
Prof. Dr. Himmelmann’dan MAKÜ’ye en güzel hediyeBonn Üniversitesi Öğretim Üyesi Merhum Prof. Dr. Nikolaus Himmelmann’ın...
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle